Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik, kadın ya da erkekte yeterli süre ve uygun şekilde cinsel uyarı olmasına rağmen, sürekli ve tekrarlayıcı bir şekilde cinsel fantezilerin ve cinsel ilişkide bulunma isteğinin az ya da hiç olmamasıdır. Azalmış bir cinsel isteğin, çok dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde ele alınması gerekir. Cinsel isteksizlik için, kültürel, dini, psikolojik, bedensel, sosyal, ilişkisel v.d. gibi çok geniş yelpazede değerlendirme yapmak gerekir.

Kullanılan bazı ilaçlar, hormonal dengesizlikler, geçirilmiş cerrahiler gibi nedenlerle de değişik seviyelerde isteksizlikler yaşanabilir. Ayrıca, iflaslar, borçlar, kayıplar ve hayatta yaşanabilecek travmalar da kişileri cinsellikten uzaklaştırabilir.

Dolayısıyla cinsel isteksizlik yaşayan kişilerde, öncelikle evlilik ilişkisinin nasıl olduğunundan başlanarak çok yönlü bir öykü almak önemlidir. Cinsel isteksizlik, bazen çok olumsuz ve mutsuz ilişkilerde, olumsuz bir tepki olarak oluşabileceği gibi, bazen de cinsel organların ve bedenin uygun şekilde ve yeterli süre uyarılamaması, ilişkide ağrı olması, menepoz, cinsel eğitimsizlik nedeniyle abartılı ve gerçek dışı beklentiler gibi çok çeşitli nedenler sonucunda da yaşanabilir.

Uzun süreli ilişkilerde, cinsel arzu ve heyecanın canlı tutulması gerekmektedir. Bir süre sonra, erotize edici söz, davranış ve görsellerin, cinsel oyuncakların, cinsel yaşamı renklendirme ve cinsel isteği arttırma konusunda katkıları olacaktır.

Ayrıca, çiftlerin sevgi, aşk ve cinsellik içeren romantik ve erotik davranışları, sadece yatak odasında değil, gün içinde de göstermeleri, cinsel isteği ve çiftler arasındaki duygusal yakınlığı arttıracaktır.

Cinsel ilişkilerinde doyumsuzluk yaşayan, cinsel isteklilik ve ilişki kurma konularında sorun yaşayanların, bir üroloji uzmanı (erkekler için) ile beraber, mutlaka bir cinsel sağlık danışmanı ile de görüşmesi gerekmektedir. Mutlaka cinsel yaşamlarının daha iyi olabilmesi için kazanımları olacaktır.