Erken Boşalma

Erken boşalma, erkeğin partneri henüz boşalmadan ve doyuma ulaşmadan önce istemediği halde, boşalmasını kontrol edemeyerek hızlı bir şekilde boşalmasıdır.

Erkek boşalma zamanını kontrol edemediği için performansından memnun değildir ve partneri de doyuma ulaşamadığı için tatmin olamaz. Ancak erken boşalma sadece erkeğin sorunu olarak görülmemelidir, bu durum çiftin cinsel uyum sorunudur ve kesinlikle çözümü vardır.

Bazı evliliklerde, kadın ve erkek birbirlerine uyum sağladıkları için, erkek erken boşalsa da, bunun erken boşalma olduğunu düşünmeyebilir ya da bu durum kadını ya da erkeği rahatsız etmeyebilir, biraz da beklentilerle ayrıca cinsellik ile ilgili bilgi ve deneyimlerle de ilgili olabilir. Erken boşalma literatürde 1 dk ve altındaki cinsel ilişki süresini tariff etmektedir ancak uzun süreli ilişkilerde 2 ya da 3 dakikanın da,erkeği de kadını da tatmin etmeyeceği kesindir. Bu nedenle, kadının orgazma(doyuma) ulaşmadığı her boşalma ERKEN BOŞALMA’dır.

Cinsel ilişkide öncelikle kadının boşalması ve doyuma ulaşması erkeğe ilişkinin devamında hareket özgürlüğü verir. Erkeğin, boşalma öncesi yoğun zevk alma sürecini(plato evresi) kendisi ve eşi için doyumcul olabilecek kadar uzatabilmesi gerekir. Penise sürekli ve direkt uyarı, ilk kez birlikte olunan ya da çok seyrek görülen bir partnerle yaşandığında, boşalmayı kontrol edememek istisna olarak kabul edilebilir. Ancak düzenli ve aynı partnerle olan cinsel ilişkilerde boşalma kontrolünün sağlanabilmesi doyumcul cinsel ilişki için çok önemlidir.

Erken boşalmak kader değildir, erkekler öncelikle üroloji uzmanına muayene olduktan sonra, tıbbi bir sorun tespit edilmediğinde, bir cinsel sağlık danışmana başvurmaktan çekinmemelidir.