Cinsel Yaşam Koçu

İlk Defa Sevişirken (Seks Yaparken) Nelere Dikkat Etmeliyiz
19 Ekim 2023
Cinsel Performans Kaygısı (Anksiyetesi) Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?
19 Şubat 2024
Hepsi

Cinsel Yaşam Koçu

Cinsel Yaşam Koçu

Cinsel Yaşam Koçu

Romantik bir yakınlığın ya da evlilik gibi beraberliğin doğal sonucu olarak ortaya çıkan cinsellik, gereği gibi ve doyumcul yaşandığında çiftleri fiziksel ve duygusal olarak yakınlaştırır. Fiziksel ve ruhsal rahatlamayı sağlarken kişilere sevgi ve beğenilme duyguları verir. Eğer cinsel davranışlarda ve dolayısıyla cinsel yaşamda tekrarlayıcı olumsuz deneyimler varsa, bu durumda da kişiler birbirlerinden uzaklaşır ve hatta ayrılmalarına dahi sebep olabilir. Bizim ülkemiz gibi daha kapalı toplumlarda, ayıp yasak günah üçgeni içinde büyütülen, kulaktan dolma yanlış bilgilerle yanlış inançlara sahip olan insanlar, doğal bir sonuç olarak rahat, keyifli, doyumcul, hem kendiyle hem de partneriyle barışık bir cinsellik yaşama konusunda sorunlar yaşayacak ve kendini toplumda çok yaygın olan cinsel işlev bozuklukları ile huzursuz ve sıkıntılı bir birlikteliğin içinde mücadele ediyor olarak bulacaklardır. Birlikteliğine devam etmek isteyen, her konu gibi bu konuda da öğrenebileceği şeyler olabileceğini düşünen, hem kendisi hem de partneri için doyumcul bir cinsel yaşam hayal edenlerin, cinsel yaşam koçuna giderek bu hayalleri gerçek olacaktır. Bunu bir sorun olarak kabul etmek ve çözümü için çaba göstermek hem kendinize, hem de ilişkinize, hem de yaşamınıza yapacağınız en önemli iyiliklerden olacaktır. Bazen bu konuda adım atılmak istenmekte fakat nasıl, nereye, kime başvurulacağı konusunda doğru adresler bulunamamaktadır. Hem konunun mahrem olması hem de güvenilecek bir danışman bulma çabası, çoğu kişiyi bu adımı atmaktan alıkoyabilir.

Artık çoğu duygular tüketilmiş ve son çare olarak bir çıkış yolu için adım atılmak istendiğinde ise, size gerekli olan kişi, “Cinsel Yaşam Koçu”’dur. Son noktaya gelmeden önce başvurmakta inanın çok fayda vardır. Çünkü bazen danışmanlık almak için o kadar çok gecikilir ki, çok basit bir şekilde çözülecek konular nedeniyle ilişkinin yok olma aşamasına geldiği görülür. Bu aşamaya gelmeden önce, “cinsel yaşam koçu” olarak ifade edilen ve sizi seks, yakınlık ve ilişkilerle ilgili konularda yönlendiren ve eğiten bu alanda eğitim almış bi profesyonele danışmak yararınıza olacaktır. Cinsel yaşam koçu, düşük libido ve cinsel işlev bozuklukları gibi sorunları çözmenize yardımcı olur ve erotik potansiyelinize tam olarak ulaşmayı öğretir.

Cinsel yaşam koçu, cinsel engellerin üstesinden gelmek için uygulanabilir araçlar sağlar. Seks koçları, danışanlarına en derin arzularını daha fazla kabul etmelerine yardımcı olmaktan, sınırları anlamaya ve baştan çıkarma araçlarını öğrenmeye kadar çeşitli benzersiz faydalar sunabilir.

Cinsel Yaşam Koçu Ne Yapar?

Günümüzde her alana özel yaşam koçları bulunmaktadır. Finans koçu, sağlık koçu, eğitim koçu, yaşam koçu gibi… Fakat belkide en zorlanılan alanlardan biri olan cinsel yaşam için kimden destek alabiliriz. Sanırım bunun yanıtı için en ideal başlık “cinsel yaşam koçluğu” ya da “cinsel işlev bozukluğu danışmanlığı” olacaktır…

Tatmin edici bir cinsel yaşam deneyimlemenizi engelleyen ne tür sorun varsa, hızla ele alınması ilişkinizin ve kendi yaşamınızın kalitesi için çözülmesi gerekmektedir. Ancak bu sorunları arkadaşlarınızla ya da cinsellik alanında eğitim almamış terapistlerle konuşmak sizin için belki utanç verici olabilir ancak bunun yanında istediğiniz sonuca ve çözüme de ulaştırmayacaktır. Cinsel terapi, cinsel yaşam ve cinsel işlev bozuklukları alanında eğitim almış bir uzman olarak cinsel yaşam koçu, zorlukların üstesinden gelmenize ve hem kendinizin hem de partnerinizin cinsel tatmin düzeyini artırmanıza yardımcı olacaktır.

Cinsel yaşam koçu nedir, ne yapar, neler anlatır gibi soruların cevabı aşağıdaki gibi olabilmektedir; Koç, yaşadığınız cinsel sorunlarla ilgili deneyimlerinizi ve duygularınızı dinleyecektir.
Size sorunun geçmişi hakkında sorular soracak ve size yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri aktaracaktır .

Bir koç olarak benimsedikleri size özel yaklaşıma bağlı olarak sorunu çözmenin yolları ve yöntemleri hakkında size bilgi verecektir. Eğitim materyalleri içinde maketler, videolar ya da görseller olabilir. Size evde bireysel ya da partnerinizle uygulamanız gereken ev ödevleri (aşk oyunları) önerebilir. Seanslarda gerektiğinde nefesinizi, düşüncelerinizi size fayda sağlayacak şekilde kullanmayı, pelvis taban kaslarınızı çalıştırmayı anlatıp öğretebilir.
Sizin ilişki formülasyonunuza göre sizi analiz edip size uygun çözüm yollarını sizinle paylaşacaktır. Her zaman utançtan kurtulmanıza ve cinsel sorunlarınız konusunda daha güçlü olmanıza yardımcı olacaktır..

Ev aktivitelerinizi yapıp, verilen eğitimlerle düşünceleriniz ve bakış açılarınız iyileşecek aldığınız sonuçlara kendiniz bile şaşıracaksınız. Cinsel yaşam koçunuz, öğrendikleriniz ve ona başvurduğunuz konular hakkında hislerinizi anlatmanızı isteyecek ve ilk günden itibaren yaşadığınız değişim ve gelişmeleri konuşacaksınız.
Son olarak koçunuz, bu değişiklikleri hayatınıza nasıl daha fazla uygulayabileceğiniz konusunda sizinle konuşacaktır.

Neden Cinsel Yaşam Koçuyla Çalışmalısınız?

Toplum bize nasıl seks yapacağımızı doğuştan bilmemiz gerektiğini söylüyor. Arzu doğal olsa da, büyük bir sevgili olma becerisi her zaman doğal olarak gelmez. Seks hakkında konuşmak veya açıkça talimat vermek kültürümüzde tabu olmaya devam ediyor. Bu da aslında insanların tatmin edici bir seks yapmayı öğrenme fırsatlarından yoksun olduğu anlamına geliyor. Ve çok az kişi onlara rehberlik edecek bir ortağa sahip olacak kadar şanslı.

Ne yazık ki çoğu insan iyi bir geri bildirimde bulunmuyor ve pek çok insan harika seksin ne olduğunu bilmiyor. İyi bir seks koçuyla çalışmanın faydalı olabileceği yer burasıdır. Seks öğrenilebilir ve öğretilebilir. Bunu öğrenmenin en iyi yolu bu alanda, yargılamayan ve güvenilir bir kişiden destek almaktır.

Çoğu insan için bir cinsel yaşam koçu tutmak, nasıl daha iyi bir sevgili ve eş olunabileceğine dair gerçek dünyada doğru talimatlar alabilmenin tek yoludur. Sadece seksin fizyolojisini ve psikolojisini anlamakla kalmıyorlar, aynı zamanda gerçek zamanlı geri bildirim ve talimat da sağlayabiliyorlar.

Cinsel Yaşam Koçu ile Çalışmanın Faydaları Nelerdir?

Bir cinsel yaşam koçu, danışanlarına nasıl daha iyi ve daha yeni aşıklar, eşler olabileceklerini onlara bir yardımcı ve kısa süreli bir yol arkadaşı olarak öğretir.

Aşağıda neleri öğrenebileceklerinizden bazıları yer almaktadır;
• Arzuların ve fantezilerin farkına varmanızı ve utancın üstesinden gelmenizi sağlar.
• Kadınları cinsel alanda rahatsız eden en büyük sorunları ele alır; Düşük libido ve cinsel dürtü kaybı, genellikle duygusal yakınlık eksikliği, kırgınlık ve çekim kaybı, travma, stres, ağrılı seks…v.b.
• Seks yaparken haz alarak ve haz vererek nasıl rahatlayacağınızı öğretir.
• Erektil disfonksiyon yani sertleşme bozukluğu (ED), prematüre ejakülasyon yani erken boşalma (PE), boşalma güçlüğü, vajinismus yani cinsel ilişkiye girememe, ağrılı ilişki gibi çeşitli cinsel işlev bozukluklarının üstesinden gelmenizi sağlar.
• Partnerinizle fiziksel ve ruhsal arzularınız hakkında konuşabilmek için iletişim becerilerinizi arttırmanızı sağlar.
• Cinsel yaşamdaki sınırları, doğru bilinen yanlışları anlamanızı, dinlemenizi ve ifade ederek aklınızdaki tereddütleri netleştirmenizi, doğru olanı öğrenmenizi sağlar.
• Cinsel isteği arttırma ve erotik enerjiyi çoşturma , baştan çıkarma ve ön sevişme ile ilgili bilgi ve beceri kazanmanızı sağlar.
• Güvenli seks yaşamı ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar konusunda bilgi sağlar.
• Yaş alma ile beraber seksin yaşamınızdaki yerini ve durumunu irdeler.
• Yaşamınızda olağan dışı gibi görünen, cinsel eylemler, fanteziler v.b. ile ilgili konuşabileceğiniz bir uzmandır.

Yukarıda yazdıklarımızdan edineceğiniz bilgiler gibi çok daha fazlasını gerçek bir cinsel yaşam koçunun sizlere sağlayabileceğini unutmayınız. Özlem Oktay olarak cinsel işlev bozuklukları ile birlikte, cinsel terapi, aile danışmanlığı, evlilik danışmanlığı ve ilişkiler konusunda sahip olduğum bilgiler ile sizlere cinsel yaşam konusunda kılavuzluk etmeye hazırım. Mahremiyetinize saygı duyarak ve bunu karşılıklı güven içerisinde sizlerle birlikte başarıyoruz. Detaylı bilgi ve cinsel yaşam koçluğu seansı için bizlere iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. Sevgiyle ve aşkla kalın…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir