Vajinismus

Vajinismus, kadınlarda cinsel ilişki sırasında, vajinanın dış kısmının üçte birindeki perineal kasların, penisin vajinaya girmesini engelleyecek şekilde istemsiz kasılarak, cinsel ilişkinin gerçekleşmesine izin vermemesidir.

Vajinismus kadında ve partnerinde mutsuzluk ve umutsuzluk yaratabilir. Kadın kendinde eksiklik olduğunu düşünerek suçluluk ve mahçubiyet hissedebilir. Erkek ise çoğunlukla nasıl davranması gerektiği konusunda bocalayarak, şüphe, kırgınlık, öfke ve hayal kırıklığı yaşayabilir. Ancak vajinismus sadece kadının değil, çiftin cinsel uyum sorunudur ve çiftlerin cinsel sağlık danışmanlığını beraberce almalarını gerektirir.

Çiftler vajinismus sorunu ile yıllarca yaşayabilir, mastürbasyon ile boşalma alışkanlığı geliştirebilir, bu durum hayatlarının bir parçası haline gelebilir ve bazen bir çocuk sahibi olmak istediklerinde bir uzmana gitmeye karar verirler.

Vajinismusun şiddeti de kadından kadına farklılık gösterebilir. Bazı kadınlar jinekolojik muayene esnasında rahatsız olmadıkları halde, cinsel ilişkiye giremezler. Bazı kadınlar için partnerlerinin kendilerine yaklaşması bile onları tedirgin etmeye yeter, bazıları ise sevişir ancak cinsel ilişkiye giremeyebilir. Vajinismusun, kızlık zarının patlayacağı, kan fışkıracağı, ilişki esnasında çok canının yanacağı gibi, kulaktan dolma yanlış bilgilerden başlayarak, çocukluk travmalarına kadar pek çok sebebi olabilir.

Erkek partnerde de, zaman içinde ereksiyon güçlüğü, erken boşalma gibi cinsel işlev bozuklukları gelişebilir. Ancak, durumun en güzel tarafı, Vajinismusun kesin, kolay ve güvenli bir şekilde kolayca tedavi edilebilecek olmasıdır. Vajinismus kader değildir.