Evlilik ve Çift Danışmanlığı

Evlilik, farklı kök ailelerden gelen kadın ve erkeğin, yaşadıkları toplum yasaları çerçevesinde kurdukları, çocuk sahibi olma, kültürel, sosyo-ekonomik, davranışsal ve duygusal ortaklık ve birlikteliklerin yaşandığı bir anlaşma ve dayanışmadır.

Ayrıca evlilik, çiftlerin en mahrem ilişki biçimi olan cinselliklerini özgürce yaşadıkları, sevme-sevilme, çift olma, ait olma, sahip olma, güven duyma gibi duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını karşıladıkları hem kişisel, hem de ortak bir alandır.

Evlilik kavramı içinde, sevgi, saygı, bağlılık, yakınlık, sadakat, tutku, cinsellik, birliktelik, güven, inanç, merhamet,takdir edilmek, beğenilmek gibi pek çok duyguyu barındırmalıdır. Çiftlerden biri ya da ikisi, birlikteliğinde bu duygu ve davranışlar konusunda eksiklik hissederse evlilik sorunları ortaya çıkabilir.

Ayrıca, evlilik yaşamı içinde yönetilemeyen ve problem haline gelebilen, iletişim eksikliği, güç ve iktidar savaşları, sorunlu akraba ilişkileri, toplumsal yaşama dönük ilişki biçimleri, ekonomik sorunlar, mesleki durumlar, sorun çözmede sürekli çatışma, çocukların yetiştirilmesi, cinsel yaşam problemleri, sadakatsizlik, aldatma ya da aldatılma gibi pek çok farklı sebeplerle evlilik sorunları yaşanabilir.

Bazen, hamilelik, düşük, çocuk sahibi olma, eşin evden uzaklaşması, ağır hastalıklar yaşama, ebeveynlerin hastalıkları ya da kaybı, şehir ya da ev değiştirme, emeklilik, iş değiştirme gibi pek çok sebep de, evlilik sorunlarını tetikleyebilmektedir.

Evlilik ve çift terapisi, duygusal sıkıntıların ve yetersizliklerin yerine, bireylerin ve evliliğin iyileştirilmesine yönelik çözüm yolları üzerinde çalışır. Çatışmaya götüren tepkisel ve savunmacı davranışların bilinçli denetimi sağlanarak, daha yumuşak, birbirini anlamaya yönelik, ilişkilerini geliştiren uyumun oluşturulmasını hedefler.

Evlilik terapisi, evliliğin devamına dair bir güvence vermese de, eşlerin kendilerini ve ilişkilerini bir uzman beraberinde değerlendirmelerini ve ilişkileri adına yapabileceklerini bir bütün olarak gözden geçirmelerini sağlar.

Evlilik, değer verildiğinde, emek verildiğinde, eşler birbirlerinin mutluluğuna gönüllü olduklarında, koşulsuz sevip hoşgörü gösterdiklerinde, çok özel ve çok güzel bir birliktelik ve dayanışma şeklidir.

Her evlilikte zaman içinde, çözüm bulunamayan duygular ve problemler yaşanabilir. Böyle durumlarda problemlerle beraber yaşamak yerine, bir uzmandan yardım almak, evliliğe verilecek en güzel hediyelerden biridir.