Evlenmeden Önce Bize Danışın

Evlilik ve İlişkiler
29 Haziran 2017
Romantizm ve Erotizm Aşkı
29 Haziran 2017
Hepsi

Evlenmeden Önce Bize Danışın

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK

EVLİLİK, ister aşk ister mantık, ya da geleneksel anlamda görücü usulü ile olsun, belli başlı gereklilikleri, kuralları, olmazsa olmazları olan bir sistem, birliktelik, anlaşma ve dayanışma türüdür.

EVLİLİKTE, farklı aile yaşantısından ve alışkanlıklarından gelen, farklı bir geçmişe sahip olan iki insan, aynı geleceği yaşamak üzere imza atarlar. Evlilik, hem eylem hem de hedef kişi olarak bir seçimdir. Evlenip evlenmeme arasından evlenmeyi, kiminle arasından da onunla’yı seçmektir.

EVLİLİK, ciddi ve tam zamanlı bir iştir ve evlenen kişilerin birbirlerine karşı yapmak durumunda oldukları mutlak sorumluluklar vardır. Bunlar, bağlılık, sadakat, yakınlık, tutkulu, sevgi, saygı, her zaman ve her koşulda yanında olmak, ailesine değer vermek, ekonomik işbirliği yapmak, ortak değerlerle çocuk yetiştirmek, ev ekonomisini yönetmekte işbirliği yapmak, her zaman eşe öncelik vermek, hak vermek, dinlemek, onaylamak, takdir etmek, baş başa vakit geçirmek romantik ve erotik duyguları beslemek v.b. gibi.

Bu liste sizi korkutmasın! Evlilikteki çatışma ve kavgalar her zaman yıkıcı değildir. Hatta bazen evliliği geliştirir, besler ve uyum düzeyini arttırır. Buradaki önemli nokta, çatışma ve anlaşmazlıkların yapıcı bir bakış açısıyla çözümlenmesidir. Uyumlu birlikteliklerde, anlaşmazlıklar, çiftin her ikisini de tatmin edecek bir şekilde sonuçlanır. Bilinçli bireyler, yetersiz uyum gösterdikleri durumlarda, sağlıklı bir değerlendirme ve tavır değişikliği ile, arzu edilen uyumu yakalayabilirler.

Peki evlilikte denge ve uyum ne zaman bozulmaya başlar?

  • Evliliğin yaşam içindeki yeri ve önemi bilinmediğinde,
  • Evlilikteki kadın ve erkek rol ve beklentilerini bilmediğinde,
  • Erotizm ve romantizmin nasıl oluşturulacağını bilmediğinde,
  • Aynı fikirde olunmadığı zaman, kararların birlikteliğe zarar vermeden    nasıl alınacağı bilinmediğinde,
  • Yapıcı ve olumlu bir ietişim dili benimsenmediğinde,
  • Fiziksel ve duygusal ihtiyaçlar karşılanmadığında çalmaya başlar

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi zaman zaman küçük çatışmalar birlikteliğe zarar vermeyeceği gibi, bir partnerin çok da önemsemediği bir durum, diğer partner için çok önemli olup, birlikteliğin dinamiğini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, EVLİLİKTE, çiftlerin birbirlerine duyarlı olmaları

son derece önemlidir. Böylece, ifade edilen ya da hissedilen sorun ve beklentiler, yapıcı bir yaklaşımla konuşulup, her iki partner için de uygun olan bir noktada çözülebilir. Birbirini seven ve değer veren çiftler, sorunları aralarına değil karşılarına alabilirler.

EVLİLİK ÖNCESİ DANIŞMANLIK, ÇİFTLER İLE YAPILAN ÇOK YÖNLÜ VE SAMİMİ BİR GÖRÜŞMEDİR. ÇİFTLER, HEM BİRBİRLERİNE HEM DE EVLİLİK YAŞAMLARINA DAHA EMİN, DAHA GÜZEL VE DAHA BİLİNÇLİ DUYGULARLA YAKLAŞARAK ADIM ATMIŞ OLURLAR. BÖYLECE DİLE GETİRDİKLERİ YA DA GETİRMEDİKLERİ, KAYGI VE ENDİŞE YARATAN HER KONUYU BİR UZMAN EŞLİĞİNDE KONUŞARAK PAYLAŞARAK AİLE YAŞAMLARINA EN GÜZEL HEDİYEYİ VERMİŞ OLURLAR.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir