Vaka Analizleri

ERKEN BOŞALMA VAKASI

İsimlerine Sinem ile Turgut diyeceğim, cinsel sağlık danışmanlığı almak için gelen bir çiftten bahsetmek istiyorum.

Sinem 36 yaşındaydı ve yaşlı bakım evinde çalışıyordu. Turgut ise, 34 yaşındaydı ve otomotiv yan sanayi ie ilgili bir fabrikada çalışıyordu, 1 yıllık evliydiler. Sinem’in ilk, Turgut’un ise ikinci evliliğiydi. İki kez tüp bebek uygulaması yaptırmışlar ve henüz bir hamilelik gerçekleşmemişti.

Turgut erken boşalma ve eşinin cinsel yaşamlarından memnuniyetsizliği nedeniyle üroloji uzmanına başvurmuştu. Yapılan tetkiklerde erken boşalmaya sebep olabilecek organik bir neden görülmemesi ve çift arasında çatışma olduğunun farkedilmesi üzerine Cinsel Sağlık Polikliniği’ne yönlendirilmişlerdi.

İlk görüşmede baz testler yapıldı ve genel bilgiler alındı. Daha sonra bireysel görüşmeler yapıldı. Sinem ve Turgut çifti tanıştırılarak evlenmişti. Turgut, Sinem’e göre daha titiz ve düzenliydi. Turgut, Sinem’in kişisel bakımını yetersiz buluyordu. Hiç öpüşmüyorlardı. Sinem cinsel birlikteliklerde doyum sağlayamıyordu. İlerleyen görüşmelerde, kadın orgazmı ve klitoris ile ilgili bilgi sahibi olmadıkları görüldü. Turgut da cinsel aktivitelerden keyif almıyordu ve belki de bu nedenle erken boşalarak bu durumdan uzaklaşmak istiyordu. Ayrıca Turgut’un tek başına yaptığı(kaçak) mastürbasyonları vardı.

Bu çifte kadın ve erkek cinsel organlarının anatomisi ve fizyolojisi ile kadınlarda klitoral orgazmın ne olduğu ve önemi anlatıldı. Erkeklerin cinsel döngüsünde olan istek-uyarılma-plato ve orgazm aşamaları anlatılarak, boşalma kontrolünde platoda (zevkli düzlük) kalabilmenin kontrolü çeşitli metaforlarla anlatıldı. Evlilik yaşantısında olması gerekenler, görev ve sorumluluklar, bireysellik ve birliktelik gibi konularda sohbet edildi. Ev aktiviteleri (aşk oyunları) ile anlatılanların uygulanması yönünde teşvik edildi.

Sinem ve Turgut çiftinde, Sinem memnun edici bir cinsel doyuma ulaşmıştı. Turgut ise ereksiyon süresinin uzadığını ve istediği zaman boşalmasını kontrol edebildiğini ifade etti. Turgut’a evil erkeklere tek başına mastürbasyonun kesinlikle yasak olduğunu anlattım. Bu çiftin evlilik yaşamı ile ilgili beklentilerinde önyargılar ve  diğer aile üyeleri tarafından yapılan olumsuz yönlendirmeler vardı. Evliliklerine ve birbirlerine adaptasyonun sağlanması ve beklentilerinin gerçekçi bir noktaya taşınması için, cinsel yaşamları dışında, Aile Danışmanlığı almak için görüşmelere devam edildi.

SERTLEŞME PROBLEMİ VAKASI

İsimlerine Sinem ve Ali diyeceğim cinsel sağlık danışmanlığı almak için gelen bir çiftten bahsetmek istiyorum.

Sinem 39 yaşında ve ev hanımıydı, Ali 41 yaşında ve otomotiv sektöründe kendi işini yapıyordu. 16 yıldır evli olup 9 ve 15 yaşlarında iki erkek çocukları vardı.

Ali bey, üroloji polikliniğine başvurmuş ve tüm tetkikleri yapılmıştı. Hormonları normaldi ve üroloji uzmanı tarafından düşük doz, tadalafil içerikli bir ilaç başlanmıştı. Ancak istenen ereksiyon süresi ve kalitesi sağlanamayınca Cinsel Sağlık Polikliniği’ne yönlendirilmişlerdi.

İlk görüşmede genel bilgileri almak üzere bazı testler uygulandı ve sohbet edildi. Ali bey, 2 yıl önce başlayan ancak son aylarda artış gösteren bir sertleşme probleminden yakınıyordu. Çok kısa olan ön sevişme esnasında sertleşme olsa bile cinsel ilişkiyi başlatacak ve sürdürecek düzeyde değildi.

Sinem hanım ve Ali beyin günlük ilişkilerinde ve cinsel yaşamlarında karşılanmayan bazı beklentiler olduğu görüldü ancak bana gelene kadar bu konuları konuşmamışlardı.

Kendilerine onlara özel bir terapi planı yapılacağı ve içeriği anlatıldı. Öncelikle, kadın ve erkeğin cinsel isteğini arttıran davranışlar anlatıldı, evliliğin beş şartı üzerinde konuşuldu. Romantizm ve erotizm kavramları ve davranış modelleri anlatıldı. Kendilerinin ilişkilerinden beklentileri ve gerçekleştirebilecekleri yöntemler üzerinde üzerinde tartışıldı. Cinsel istek, uyarılma ve boşalma konuları anlatıldı. Maket ve videolarla güzel sevişme sanatı ile ilgili bilgiler verildi.

Sinem hanım ve Ali beye aşamalı olarak, ev aktiviteleri (aşk oyunları) anlatıldı ve evlerinde uygulamaları istendi. Baş başa yapacakları sosyal aktiviteler ve romantik vakit geçirecekleri zamanlar planlandı. Terapi esnasında birbirlerine sevgilerini ifade etmeleri sağlandı.

Sinem ve Ali ile, 5 seans görüşme sonunda hallerinden çok memnun olarak terapiyi sonlandırma kararı aldık. Unuttukları bazı duyguları tekrar hatırladıklarını, monotonlaşmış evliliklerine tekrar heyecan geldiğini ifade ettiler. Ali’nin ereksiyonları memnun edici süreye ve kaliteye ulaşmıştı, Sinem ise, kendi orgazmının ve zevkinin sorumluluğunu almayı öğrenmiş, daha aktif davranmaya ve daha fazla zevk almaya başlamıştı.

 

VAJİNİSMUS VAKASI

İsimlerine Ayşe ile Ahmet diyeceğim, cinsel sağlık danışmanlığı almak için gelen bir çiftten bahsetmek istiyorum.

Ayşe 32 yaşında ve özel bir kurumda insan kaynakları yöneticiliği yapan, daha once hiç erkek arkadaşı olmadan eşiyle tanışıp evlenen, narin, ölçülü ve temkinli konuşan hoş bir hanımdı. 2 yıllık evliydiler. Ahmet ise, 34 yaşında ve avukattı. Kendinden emin ancak yanlış bir şey söylemekten imtina eden bir görüntüsü vardı. Ahmet, ereksiyon problemi olduğu için üroloji polikliniğine başvurmuştu. Burada yapılan muayene ve tetkikler normal çıkmış ve organic bir problem tespit etmeyen uzman, eşinin kızgın ve buyurgan davranışlarından şüphe duyarak, Cinsel Sağlık Polikliniği’ne yönlendirmişti.

Burada yaptığım testler ve ilk görüşme sonrasında, gizlenen bazı konular olduğu çok belliydi ve sonraki seanslarda çift ile ayrı ayrı görüşüldü.

Bireysel görüşmelerin ilki Ahmet bey ile yapıldı ve Ahmet beyin ereksiyon sorunu yaşamadığı, asıl sorunun eşinin engelleyici davranışları nedeniyle cinsel ilişkiye giremedikleri olduğu anlaşıldı.

Çift vajinismus ile mücadele ediyordu. Bu konuyu çözmek için şimdi adım atmalarının nedeni çocuk sahibi olmak istemeleriydi.

Ayşe hanım ile yaptığım görüşmede, Ayşe hanımı duygularını ifade etmesi ve korkularını kendi sesinden duyması için cesaretlendirdim. Bu ve bundan sonraki çift ile beraber yapılan seansların tümünde vajinismus kelimesini rahatsızlık yaratmaması için kullanmadım. Jinekolojik muayene önerdim.

Sorun tespit edildikten sonra, Ayşe hanım ve Ahmet bey için onlara özel bir yol haritası belirledim. Öncelikle kadın ve erkek rol ve beklentileri ile ilgili bir sunum yaptım. Cinselliği ve cinsel davranışları yeniden tanımladım. Kadın ve erkek cinsel organlarının anatomisi ve fizyolojik yanıtlarını anlattım. Anlattıklarımı görsel materyallerle, maketler ve videolarla tekrarladım. Terapi planı doğrultusunda, ev aktiviteleri (aşk oyunları) ile aşamalı olarak uygulamalar yapmalarını sağladım.

Ayşe ve Ahmet Vajinismus sorununu çözmek için kararlı olarak gelmişlerdi. Birbirlerine ve evliliklerine değer veriyorlardı ve başarılı oldular. Benimle görüşmeleri bittikten 4 ay sonra Ayşe hamile kaldı ve şu anda bebeklerini kucaklarına aldılar.