Evlilik ve İlişkiler

Bakarsan Bağ, Bakmazsan Dağ Olur. Bağda mısın ? Dağda mı ?
29 Haziran 2017
Evlenmeden Önce Bize Danışın
29 Haziran 2017
Hepsi

Evlilik ve İlişkiler

Çok mu çok önemli bir konu, evlenmek, çocuk sahibi olmak ve evlilik sonrası genişleyen ve bir iken iki olan ailelere ve akrabalara uyum sağlayabilmek.

Gittikçe artan stres, endişe ve uyum sorunları yaşanan günümüzde, evlilik  ve ilişkiler pek çok platforma konu olmaya devam etmektedir. Kişilerin beraber yaşamaya başladığı partnerleri, aileleri ve akrabaları ile oluşturacakları uyum her birey için farklı duygular içerebilir. Bazen arzu edilen uyum çok kolay yakalanıp yönetilebilirken, bazen hayatın içinde yeni bir kaygı konusu olabilmektedir. Bu farklılık, kişilerin kök aile yapısı, sosyo kültürel, ve entelektüel düzey, eğitim, yaş, evlenme şekli, partnerin yaklaşımı ve duyarlılığı, evlilk sayısı, çocuk sahibi olma gibi pek çok konu ile ilgili olabilir.

Evliliği, bir metafor ile anlatırsak, yoğurt ve suyun birleşip bir ayran olması gibidir. İyi bir yoğurt ve soğuk bir su birleşince buz gibi ve iyi çalkaladığınızda da, köpüklü, çok lezzetli bir ayran olur. Ancak takdir edersiniz ki, böyle bir ayran için, soğuk bir su, iyi bir yoğurt ve yeterli süreli bir çalkalanma gereklidir.

Bizler de kendimiz için düşünecek olursak, evliliğimizde ya da ilişkilerimizde, iyi bir yoğurt ya da soğuk bir su olmaya çalışıyor muyuz? Ya da, evlilik ve ilişkilerimizde, iyi ve tatmin edici bir ayran olmak için çaba sarfediyor muyuz? Kendimizi ya da partnerimizi tanımaya çalışıyor muyuz? Onun, iyi ve tatmin edici bir ayrana katkı vermesi için, olumlu teşviklerde bulunuyor muyuz?

İnsan hayatında evlilik en önemli dönüm noktalarından biridir. Evlendiğiniz kişi ile beraber, hayatınızın rengi değişir. Bazen pembe iken pembe olarak devam ederken, bazen pembe iken kahverengi ya da kırmızı iken beyaz oluverir. Uzun vadede çatışma yaşanmaması için, bu renklerden her iki kişinin de hoşlanması gerekir. Aksi halde, evliliklerde tek taraflı mutluluk, huzur ya da memnuniyet mümkün değildir. İki kişi ile var olan her konu gibi, burada da iki kişinin ortalama benzer tatmin düzeyi ile ilişki geleceğe taşınabilir. Ancak daha güzeli evliliklerde ve ilişkilerde, bireylerin yapıcı ve olumlayıcı yaklaşımlarla kendilerini ve ilişkilerini geliştirmesidir.

Evlilik ve ilişkilerde, bireyselliğin korunarak biz olunabilmesi çok önemli bir kavramdır. Kişisel gelişimini sürdürerek ve bireysel varoluşunu geliştirerek, partneriyle bütünleşip onda eriyebilmek ve tekrar daha olumlu ve güçlü bir şekilde birlikte doğabilmek, hayatın size ve partnerinize sunabileceği en güzel armağanlardan biri olacaktır. Birlikteliklerde  her iki tarafın, bu armağanı alabilecek, kabul edebilecek duyarlılığa sahip olması, bu gelişimi hedeflemesi ve bunun için çaba sarfetmesi gerekmektedir.

Özlem Oktay

 Aile ve Cinsel Sağlık Danışmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir