İlk Defa Sevişirken (Seks Yaparken) Nelere Dikkat Etmeliyiz

Aldatma Sonrası Evliliği (İlişkiyi) Kurtarma
29 Eylül 2023
Cinsel Yaşam Koçu
Cinsel Yaşam Koçu
31 Ocak 2024
Hepsi

İlk Defa Sevişirken (Seks Yaparken) Nelere Dikkat Etmeliyiz

Sevişmek ya da seks yapmak, 5 duyu organının açık olduğu, romantizm ve duyguların da içinde olduğu, en mahrem ve özel zamanların yaşandığı bir keşiftir, heyecandır. İlk sevişme ya da değer verilen bir partnerle ilk sevişme duyguların çılgınca olması beklentisi yaratabilir ancak heyecan ile beraber performans ve karşı tarafı memnun etme kaygısını da içinde barındırır.

Peki bu kaygılarla nasıl başa çıkabiliriz, ilk defa seks yaparken nasıl davranmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz, gelin şimdi bunu öğrenelim…

Sevişmenin tadını alabilmek için, pornografinin pompaladığının dışında yavaş olmak, tüm vücuda dokunarak başlamak, tüm duyuları harekete geçirmek için gereklidir. Ayrıca yavaş olmak ve tüm vücuda erotik masaj yapar gibi dokunmak cinsel gerilimi de arttıracaktır. Şimdi kısaca bir göz atalım…

Yavaş ve hissederek hareket edin

Partnerinizle ilk cinsel ilişkiye girdiğinizde yavaş ve hissederek hareket etmek, güvenilir bir ortam oluşturacağı gibi, duygu ve hislerinizi de karşılıklı aktarabilmenize ve birbirinizi keşfetmenize olanak sağlayacaktır. Hareket ne kadar yavaş olursa seks o kadar romantik ve keyifli olur. Tüm algıların ayrı ayrı hissedilebilmesi için alan açılmış olur. Penetrasyonun yavaşlatılması vajina ve anal gibi hassas bölgelerdeki kasların daha rahat ve hissetmeye açık olmasını sağlar. Böylece anın tadını rahat bir hisle çıkarabilirsiniz.

Ön sevişmeyi kaçırmayın

Sekse başlarken gözden kaçırılmaması gereken şey ön sevişmedir. Bu seksin ayrılmaz bir parçasıdır. Ön sevişmede genital bölgelerin çevresinde gezinmek vücudun daha fazla uyarı almasını sağlar. Aslında zihni sakinleştirebilir, beden farkındalığını artırabilir ve cinsel haz yaşatabilir.

Ön sevişme vücudun penetrasyonu daha rahat almasına yardımcı olur. Bazı erkeklerde ereksiyon yaşanabilir ve kadınların vajinal ıslanması olabilir ki bu da cinsel ilişkiyi karşılıklı olarak kolay ve keyifli hale getirir.

Seks pozisyonlarının araştırılması

Aynı kişiyle seksin tekrar arzulanması, o kişiyle yaşanan seksten alınan hazzı zihnin hatırlaması sayesinde olur. Yani zihin aynı hazzı tekrar tekrar yaşamak ister. Partnerinizle ilk gece herhangi bir pozisyonda rahat olmayı başarırsanız, seksi daha keyifli hale getirmek için diğer pozisyonlara geçebilirsiniz. Bazıları 69, üstte kız, misyoner ve köpek stili gibi gündelik ve basit pozisyonlardır. Daha fazlasını da öğrenebilirsiniz.

Seks yaparken konuşmak

Seks sırasında ortaya çıkan zevkler çoğu zaman partnerinizle iletişim kurmayı unutmanıza neden olur. Ya da konuşmanın gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz. Konuşmaktan utanabilirsiniz. Aslında erotik konuşmalar seksi zenginleştirir. Partnerinize rahat olup olmadığını, ne istediğini sorabilir ya da onunla ne yapmak istediğinizi ve ondan aldığınız keyfi anlatabilirsiniz. Herhangi bir nedenle pozisyon değiştirmek denemek istiyorsanız bunu da erotizmi devam ettirerek söylemeyi unutmayın.

Orgazm taklidi yapmayın

İlk kez sevişmenin tehlikelerinden biri partnerimizi yüzde yüz memnun etmeye çalışmaktır. Kadınların yüzde 25’i ilk kez seks yaptıklarında orgazm olabilir. Zorunluluk ve gereklilik duyguları varsa hazza odaklanmak zor olabilir. Orgazmı hedeflemeden zevke odaklanmak, vücudunuzun tadını çıkarmak ve bu arada orgazma da izin vermek, doyumcul bir cinsellik yaşamanızı sağlayabilir.

Erkekler için ‘’erken boşalmayı zihninizden çıkarın’’

İlk defa seks yapacaksanız ve aklınızda erken boşalma var ise bunu derhal bırakın. Farklı bir açıdan olayı anlatalım, ağaçların arasında kayakçıların nasıl ağaca çarpmadan gittiklerini merak ediyorsanız, yaptıkları tek şey, çarpmaktan korktukları ağaçlara bakmak yerine gitmek istedikleri yola bakmalarıdır. Eğer siz de erken boşalmadan endişeleniyorsanız, o zaman buna odaklanmak yerine partnerinize ve karşılıklı olarak aldığınız ve verdiğiniz zevke odaklanın. Siz partnerinize odaklanırken, diğer parçanız da kendisine düşen görevi hatasız bir şekilde yapıyor olacaktır.

Eğer ilk defa seks yapacaksanız bunun sizi biraz heyecanlandırması çok normaldir. Performans kaygısı yaşıyorsanız bu da sizi erken boşalmaya doğru giden bir yola sokacaktır. Ama basit bir ipucu vermek gerekirse, derin derin nefes almanız size iyi gelecektir. Kısa bir nefes terapisi gerekli oksijeni sağlayacak ve bu da sizi yatıştıracaktır. Birkaç derin nefes alma vermeyi, erken boşalmalarda dur-başla yönteminin bir parçası olarak da kullanmaktayız.

Bunlardan ayrıca ilk defa seks yapacaksanız ve iyi tanıdığınız bir kişi değilse, sağlık açısından korunmayı sakın ihmal etmeyin. İstenmeyen gebelik ve çeşitli cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için mevcut korunma yöntemlerini öğrenin ve kullanın.

Özetleyecek olursak, ilk defa sevişecekseniz ya da bir partnerle ilk sevişmenizse, sekse sakin, romantik ve hissederek ve uzun bir ön sevişme ile başlamak, yumuşak dokunuşlarla devam etmek, anın tadına odaklanmak ve zihni serbest bırakarak sadece ana odaklanmak, tadında ve keyifli bir cinsel ilişki yaşamanızı sağlayabilir. Tabii ki kişisel hijyen, güzel kokmak ve güzel iç çamaşırlar giyerek durumu daha da güzelleştirmenin gerekliliğini bildiğinizi düşünüyorum, belki bir mum ışığı, taze meyveler, romantik bir müzik de çok işe yarar, ne dersiniz 😉

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir