Aldatma Sonrası Evliliği (İlişkiyi) Kurtarma

Erkeklerdeki Cinsel Performans Anksiyetesi (Kaygısı) için Neler Yapılabilir
29 Eylül 2023
İlk Defa Sevişirken (Seks Yaparken) Nelere Dikkat Etmeliyiz
19 Ekim 2023
Hepsi

Aldatma Sonrası Evliliği (İlişkiyi) Kurtarma

Aldatma Sonrası Evlilik Hayatı

Günümüzde, toplum olarak üretmekten daha fazla tüketiyoruz desek, ne düşünürdünüz. Peki tüketilen şeylerden birisi de ilişkiler desek! ve de pek tabii evlilikler!!! Peki bir evliliği kurtartmak istiyorsanız ya da aldatma yaşamış olsanız da, pişmanlık olmuş ve evlilik hayatınıza devam etmek istiyorsanız nasıl bir yol izlemeniz gerekir? Bu yazımızda bu konunun üzerinde konuşacağız…

Aldatma eylemi farklı şekillerde olsa da, yapılan eylemin arka planında var olan şey sadakatsizliktir… Bir evlilik için sadakatsizliğin verdiği kalp kırıklığı çoğunlukla tamiri mümkün olmayacak ve en küçük sorun yaşandığında ve derin düşüncelere dalındığında akla gelecek ve benzer kırgınlıklar yine gün yüzüne çıkma potansiyeline sahip olacaktır. Evet, aldatma yoğun bir duygusal acıya neden olacaktır ancak bir ilişki ya da evlilik için sonu anlamına gelmek zorunda değildir. Her iki tarafta ilişkiyi iyileştirmeye ve yeniden inşa etmeye kararlı olduğunda birçok evlilik ayakta kalmış ve hatta daha derin bir yakınlık seviyesiyle daha da güçlenerek çıkmıştır.

Aldatmanın altında sadakatsizliğin yattığını söyledik, peki bu sadakatsizlik nedir, ne yapılırsa ya da yapılmazsa sadakatsizlik olur?

Sadakatsizlik tek ve net bir şekilde tanımlanmış bir durum değildir. Neyin sadakatsizlik olarak kabul edileceği çiftler arasında ve hatta eşler arasında bile farklılık gösterebilir. Örneğin, seks içermeyen duygusal bir bağ sadakatsizlik olarak kabul edilir mi? Peki ya çevrimiçi bir ilişki ya da çevrimiçi cinsel aktivite, özellikle sosyal medyada yada özel uygulamalarda bu tür işler çocuk oyuncağı kadar basitken? Her kişinin ve her çiftin evlilik içinde sadakatsizliğin ne anlama geldiğini tanımlaması gerekir.

Peki ilişkilerde sadakatsizlik neden olur?

Sadakatsizlik her türlü evlilikte yaşanabilir. Buna mutlu görünen evliliklerin yanı sıra birçok sorunu olan evlilikler de dahildir. Sadakatsizlik, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle gerçekleşebilir:

 • Şefkat eksikliği.
 • Birbirinize olan düşkünlüğünüzü, sevginizi ve ilginizi kaybetmeniz.
 • İlişkiye olan bağlılığın zayıflaması.
 • Duygusal ve ilişki ihtiyaçları hakkında iletişim kopukluğu.
 • Düşük öz saygı.
 • Kronik ağrı veya engellilik gibi fiziksel sağlık sorunları.
 • Depresyon veya anksiyete gibi ruh sağlığı sorunları.
 • Alkol, seks, romantizm veya uyuşturucu bağımlılığı gibi bağımlılıklar.
 • Yakınlık korkusu veya çatışmadan kaçınma gibi evlilikte ele alınmayan sorunlar.
 • Ebeveyn olmak veya çocukların evden ayrılması gibi büyük yaşam değişiklikleri.
 • Eşlerin uzun süre ayrı kalmak zorunda olması gibi stresli dönemler.
 • Bir ilişkinin keşfedilmesi.
 • Akrabaların ilişkinin düzenine katılması.
 • Yeni heyecan arayışı ve cinsel gücün ispat gayreti.
 • Eşlerden birinin seksten uzak durması.
 • Ve ilişki ve birlikteliği zedeleyecek diğer sorunlar.

Aldatma olayı ortaya çıktığında, genellikle her iki partner için de güçlü duygular tetiklenir. Aldatılan partner, güvene ihanet ve duygusal güvenlik kaybı nedeniyle travma geçirmiş hissedebilir. İlişkiyi yaşayan partner ise eşine değer veriyorsa asla affedilmeyeceğinden korkabilir. Bir ilişki ilk keşfedildiğinde, uzun vadeli kararlar almak için yeterince net düşünmek zor olabilir. Böyle zamanlarda aşağıdaki adımları atmaya çalışın ve bu durumu evlilikte yaşanan bir yol kazası gibi düşünüp yaraları sarmaya çalışın. Tabii ki birlikte yol almaya devam etmek istiyorsanız…

Acele kararlar vermeyin: Kendinize ya da bir başkasına fiziksel olarak zarar verebileceğinizi düşünüyorsanız, hemen bir tıp uzmanından yardım isteyin. Geri dönüşü olmayacak her hangi bir düşünce ve davranıştan uzak durun. Kendinizi güvende hissedeceğiniz bir arkadaş, dost ya da akrabanız ile konuşun ve sakinleşmeye çalışın. Mutlaka bir çıkış yolu vardır. Önemli olan sizsiniz.

Birbirinize zaman tanıyın: Aldatmanın ortaya çıkması ile yoğun olumsuz duygular yaşanacaktır. Ne olduğunu anlamaya çalışırken, kendinizi öngörülemeyen şekillerde davranırken veya normalde yapmayacağınız şeyleri yaparken bulabilirsiniz. Kendinize ve partnerinize biraz zaman tanıyın. İyileşme sürecine başlarken duygu yüklü tartışmalardan kaçınmaya çalışın. Öncelikle ne istediğinize odaklanın. Ne yapmak istiyorsunuz ve sonuçları ne olacak düşünün.

Destek arayın: Deneyimlerinizi ve duygularınızı sizi destekleyen ve cesaretlendiren güvenilir arkadaşlarınızla veya sevdiklerinizle paylaşmak yardımcı olabilir. Yargılayıcı, eleştirel veya önyargılı olma eğiliminde olan kişilerden kaçının. Gerçekten sizin ve ailenizin iyiliğini isteyen ve yapıcı davranabilen kişilerle görüşün.

Zaman ayırın: Ne olduğunu anlamak için derin bir istek duyuyor olsanız da, ilişkinin mahrem ayrıntılarına hemen girmeyin. Aile ve evlilik danışmanı gibi bir profesyonelin rehberliği olmadan bunu yapmak zararlı olabilir. Gerçekten ne istediğinizi bilmeye ve verdiğiniz kararların olası sonuçlarını konuşmaya ihtiyacınız var. Kararınız ne olursa olsun mutlaka destek alın.

Aldatma sonrası bir evliliği tamir etmek, kurtarmaya çalışmak için atılacak adımlar neler olabilir?

Aldatma sonrası toparlanmak, evlilikte zorlu bir dönemdir. Bu zorluk, karışık duygularla beraber ilişkinin devamı için de belirsizlik yaratabilir. Ancak eşler güveni yeniden inşa ettikçe, eylemlerinin sorumluluğunu üstlendikçe, çatışmayı çözdükçe ve affettikçe, bu süreç sevgi ve şefkati derinleştirip güçlendirebilir.

İyileşmeyi desteklemek için aşağıdaki adımları dikkate alabilirsiniz;

Aldatılansanız hemen karar vermeyin: Bir evliliği sürdürmeye veya bitirmeye karar vermeden önce, iyileşmek ve ilişkinin arkasında ne olduğunu anlamak için zaman ayırın. Bu sizin verdiğiniz karardan emin olmanızı ve hayatınıza sizin göre ve size özel daha doğru duygularla devam etmenizi sağlar.

Aldatansanız hesap verebilir olun: Aldatan sizseniz, eylemlerinizin sorumluluğunu üstlenin. Diğer ilişkinizi tamamen bitirin ve ilişki yaşadığınız kişiyle tüm temasınızı kesin. O kişi ile ilgili hiçbir kayıt ve fotoğraf bırakmayın. İlişki bir iş arkadaşınızı kapsıyorsa, teması sadece işle sınırlayın. Eğer bu mümkün değilse, başka bir iş bulmayı düşünün. Ayrıca aldattığınız diğer kişinin de duygularını önemseyerek, ona evliliğinize devam etmek istediğinizi nazik bir şekilde anlatarak ve gerekli açıklamaları yaparak konuşarak bitirmeye çalışın. Israrlı görüşme isteği ihtimalini de göz önünde bulundurun.

Birlikte mutlaka bir evlilik danışmanına gidin: Aile ve evlilik terapisi eğitimi almış ve sadakatsizlikle başa çıkma konusunda deneyimli lisanslı bir terapistten yardım isteyin. Evlilik danışmanlığı, ilişkiyi bir perspektife oturtmaya, aldatmaya katkıda bulunmuş olabilecek sorunları belirlemeye, ilişkiyi yeniden inşa etmenin ve güçlendirmenin yollarını öğretmeye ve -eğer amaç buysa- boşanmayı önlemeye ve ilişkiyi yeniden yapılandırmaya yardımcı olabilir.

Birkaç kaynaktan yardım alın: Yargılayıcı olmayan, anlayışlı arkadaşlardan veya aile üyelerinden destek alın. Konu hakkında okumak faydalı olabilir. Ancak tüm kendi kendine yardım kitapları eşit derecede yararlı değildir. Bir evlilik danışmanından veya başka bir profesyonelden okuma önerileri isteyin. Biraz kendinizle baş başa kalıp sakince düşünmeye çalışın.

Güveni yeniden tesis edin: Uzlaşmaya yol açabilecek güveni yeniden tesis etmek için bir plan yapın. Bir zaman çizelgesi ve süreç üzerinde anlaşın. Eğer sadakatsizlik yaptıysanız, suçunuzu kabul edin ve af dileyin. Partneriniz sadakatsizlik yaptıysa, hazır olduğunuzda ve zamanı geldiğinde onu affedebileceğinizi söyleyin. Birlikte birbirinize anlayış göstermeye çalışın. Aldatılan olsanızda partnerinizin pişmanlığını ve kendisine ait üzüntüsünü anlamaya çalışın. Aldatan olarak ise, her konuda açık ve net olun. Ve her zaman dilimi için samimi, açık ve anlaşılır olun.

Her ikiniz de ilişkiyi iyileştirmeye kararlıysanız, ödül büyümeye devam edecek ve muhtemelen önceki beklentilerinizin ötesine geçecek yeni bir evlilik deneyimi kazanma şansınız olacaktır.

Durum ilk bakışta ne kadar kötü görünüyor olsa da sakin kalarak ve yapıcı bir iletişimle bu zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. Tabii ki yoğun bir duygusal çatışma içerisinde olacaksınız ancak burada mantığınız size yol gösterecektir. Sizin hayatınızda bir ilk olan durum, deneyimli bir aile danışmanı için çok defa karşılaştığı ve sonuçlarını iyi bildiği bir durum olacaktır. Biz aile ve evlilik danışmanları olarak sizin her zaman yanınızdayız. Yaşadığınız tüm süreç boyunca size en iyi şekilde yardımcı olacak, sizi yargılamayacak, ilişkinin her iki taraf için de en iyisinin olması için gayret göstereceğiz. Bize ihtiyaç duyduğunuz her konuda yazabilirsiniz. Size bir telefon kadar yakınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir