Erkeklerdeki Cinsel Performans Anksiyetesi (Kaygısı) için Neler Yapılabilir

Aşk olmadan Sevişmek ve Seks olmadan Aşk
15 Ağustos 2023
Aldatma Sonrası Evliliği (İlişkiyi) Kurtarma
29 Eylül 2023
Hepsi

Erkeklerdeki Cinsel Performans Anksiyetesi (Kaygısı) için Neler Yapılabilir

ERKEKLERDEKİ CiNSEL PERFORMANS ANKSiYETESi (KAYGISI)

Erkeklerin internette cinsel performans kaygısı üzerine yaptıkları aramalara bir göz attığınızda karşınıza bu tip sorgulamalar gelecektir;

  • Cinsel performans anksiyetesi ilaç tedavisi
  • Cinsel performans anksiyetesi çözüm
  • Performans anksiyetesi çözüm
  • Cinsel performans kaygısı
  • Performans anksiyetesini çözmeye yönelik ev ödevleri ve cinsel egzersizler
  • Cinsel performans anksiyetesi tedavi
  • Cinsel performans anksiyetesi ekşi

Yukarıda yer alan aramaların hepsinde ortak bir nokta var oda “Performans”… Bu noktaya nasıl gelinirse gelinsin, buradaki sorunun temelinde seks eylemini bir performans olarak görmek vardır. Sanki seks yaparken izleniyorlar da, performansları değerlendiriliyor gibi düşünceler erkeklerin bu tür aramalar yapmasına neden olmaktadır. Zaten bu tür bir performans zihniyeti, birçok erkeğin endişeli, gergin ve kaygılı olmasına neden olacaktır. Bu da zincirleme olarak en başta endişelendikleri durumlar olan, sertleşme bozukluğu, erken boşalma ya da orgazm olmada güçlüğe neden olacaktır.

Bu cinsel sorunlar çeşitli tıbbi durumlardan kaynaklanabileceği gibi, aldığınız çeşitli ilaçlardan da kaynaklanabilir ya da var olan sorun daha sıkıntılı hale gelebilir. Bu sorunları başka biriyle cinsel ilişkiye girerken sık sık yaşıyor, ancak mastürbasyon yaparken nadiren yaşıyorsanız, temel nedenin tıbbi bir sorun veya ilaç olması pek olası değildir. Ancak emin değilseniz, bir değerlendirme için önce doktorunuza danışmalısınız. Çoğunlukla bu sorunlar cinsel terapi ile çözülebilecektir. Nadiren, yaşanan patinajı çözmek için performans arttırıcı ilaçlara baş vurulabilir. Mutlaka bir doktor ya da bir terapist kontrolünde olmalıdır. Bu ilaçlar “performansa” odaklanma eğilimini güçlendirme etkisine sahiptir ki, bu da sorunu kökten çözmeyecektir.

Performans sergilerken “performansımızı” değerlendirmek doğal olarak performansımıza zarar vermekle sonuçlanır. Bu kısır döngü her türlü sosyal kaygıda ortaya çıkar: sosyal sohbet yapmak, gruplar halinde konuşmak, sahnede performans sergilemek… veya seks yapmak.

Seyirci önünde gerçek bir performans sergileyen bir aktör (ya da başka bir sahne sanatçısı, konuşmacı veya sporcu) örneğini ele alalım. Oyuncunun seyirciyi memnun etmek istemesi elbette mantıklıdır. Ancak oyuncu performansını sergilerken performansını izliyor ve eleştiriyorsa – ve oyunculuk yaparken seyircinin ne düşündüğü konusunda endişeleniyorsa – dikkat dağınıklığı ve öz-bilinç nedeniyle daha az iyi performans göstermesi muhtemeldir.

Aynı şey sohbet eden ya da sevişen insanlar için de geçerlidir: nasıl yaptığımızı düşündüğümüzü izlemek ve değerlendirmek ve diğer kişinin bize nasıl tepki verdiği konusunda endişelenmek, sohbetin ya da seksin ne kadar iyi gittiği ve bizim ve partnerlerimizin bundan ne kadar keyif aldığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olma eğilimindedir. Burada büyük bir ironi var… Tüm bu öz-denetim ve öz-değerlendirme işlerin daha iyi gitmesini sağlamak için yapılıyor ancak bu strateji olumsuz bir şekilde etki ediyor ve performansı kötü etkiliyor!

Kafanızın içinde değil, anda olmak

Kendini izlemenin yapıcı alternatifi, dikkatimizi o andaki deneyime odaklamak ve öz-değerlendirme ve endişe verici düşünceleri önemsiz arka plan gürültüsü olarak ele almaktır. Buna farkındalık denir. Bir oyuncu için dikkatli odaklanma, kendini tamamen rolüne vermek ve değerlendirmeyi performans bitene kadar saklamak anlamına gelir. Konuşmacı için dikkatli odaklanma, o anda ne söylendiğine merakla odaklanmak ve senaryo yazmadan, doğal bir şekilde aklına ne gelirse söylemek anlamına gelir.

Cinsel ilişkide bulunan erkek için farkındalık, dikkatimizi o anda deneyimlediğimiz hoş duyumlardan herhangi birine veya tümüne – dokunma, görme, ses, koku, tat – odaklamanın yanı sıra deneyimliyor olabileceğimiz hoş duygulara – heyecan, tutku, zevk – odaklanmak anlamına gelir. Cinsel farkındalık aynı zamanda, sahip olabileceğimiz değerlendirici veya endişe verici düşünce ve duygulardan uzaklaşmak, onları önemsiz bir arka plan gürültüsü gibi ele almak anlamına gelir.

Bu çok fazla pratik gerektirir! Bazılarımız cinsel ilişki sırasında ve genellikle cinsel ilişkiden önce ve sonra da kendi kendimizi değerlendirmeye ve endişelenmeye o kadar alışmışızdır ki, bir sonraki seksimizde aniden anda olmamızı beklemek gerçekçi değildir.

Bu durum için yani erkeklerin cinsel performans kaygılarını çözebilmeleri için yapabilecekleri bazı uygulamalar ve ev ödevleri bulunmaktadır;

Bilişsel-davranışçı terapi (BDT) ev ödevi uygulaması

  1. Bilişsel yeniden yapılandırma (tutum değişikliği): Yaşadığınız cinsel sorun hakkındaki inancınızı belirleyin. Tipik olarak, “Gerçekten iyi performans göstermezsem (erekte olmazsam veya ereksiyonumu kaybedersem, çok erken boşalırsam veya hiç orgazm olmazsam) partnerim ve ben seksten zevk almayız” gibi bir şeydir. Ardından, en azından entelektüel olarak inandığınız yapıcı bir alternatif tutum yazın, örneğin: “Penisimin ne yaptığından bağımsız olarak, yaşadığımız hoş hislere, duygulara ve deneyimlere odaklanırsam, partnerim ve ben birlikte cinsellik yaşamaktan büyük keyif alabiliriz!” Hem yararlı hem de inandırıcı yeni bir tutum oluşturmak için önce cinsel partnerinizle, güvendiğiniz bir arkadaşınızla veya bir bilişsel-davranışçı terapistle (BDT) biraz tartışmanız gerekebilir. Düşünce ve duygularınızı konuşmak, bir uzmanla birlikte sesli düşünmek ve doğru bilgiler almak mutlaka fayda sağlayacaktır.
  2. Mastürbasyon yaparken dikkatli odaklanma pratiği yapın: Mastürbasyon yapmadan önce yapıcı tutumunuzu takının. Yavaş ve derin nefes alın. Zihinsel olarak tüm vücudunuzu kas gerginliği olan bölgeler için tarayın ve her seferinde bir bölgeyi gevşetin. Ardından zihninizde bir partnerle cinsel ve belki de romantik olduğunuza dair canlı bir görüntü canlandırın. Yavaşça mastürbasyon yaparken ve vücudunuzun sizi memnun eden diğer bölgelerine dokunurken bu görüntüye odaklanın. Kendinize bolca zaman bırakın; acele etmeyin. En önemlisi, görüntünüzde veya vücudunuzda deneyimlediğiniz zevkli hislere dokunma, görme, ses, koku, tat ve zevkli duygulara heyecan, keyif ve zevke odaklanın.

Düzenli olarak mastürbasyon yaparken imgelemeye dikkatli bir şekilde odaklanın ve yaptığınız zaman imgelemeyi çeşitlendirin. İmgeleminizi en çok tercih ettiğiniz şekilde seks yapmakla sınırlamayın. Görüntünüzde erekte olmadığınızda veya görüntünüzde kısa sürede boşaldığınızda veya hiç boşalmadığınızda bile (vücudunuzun gerçekte ne yaptığından bağımsız olarak) cinsel deneyimin tadını çıkarma imgelemesini yapmanız önemlidir. Ereksiyonunuzu kaybettiğinizi veya boşaldığınızı hayal ettiğiniz için durmayın. Bunun yerine, imgelemeyi devam ettirin ve utanç, mahcubiyet veya özür duygusu olmadan zevk vermeye ve almaya devam etmeye odaklanın. Bunu yaparken, arka plan gürültüsü olarak deneyimliyor olabileceğiniz özeleştirel veya endişe verici düşünce ve duyguları bir kenara bırakma alıştırması yapın ve dikkatinizi imgelemenizde ve vücudunuzda deneyimlediğiniz zevkli hislere ve duygulara geri döndürün.

Erken boşalma ile ilgili sorunlarınız varsa, çok yavaş bir şekilde mastürbasyon yaparken fiziksel hislere çok dikkat edin ve boşalma noktasından hemen önce gelen yapı hislerini ayırt etmeyi öğrenin. Vücudunuzun tepki verme şekli üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için ara sıra dokunuşunuzu penisinizin ve testislerinizin daha az hassas bölgelerine değiştirmeyi öğrenin. (Bu, genital zevk hakkında ya hep ya hiç düşüncesini güçlendirmemek için dokunmayı tamamen durdurmaktan daha etkilidir). Boşalmayı geciktirmek için dikkatinizi dağıtmayın. Bunun yerine, dikkatinizi duyumlarınız üzerinde tutun ve özeleştirel düşünce ve duyguları arka plan gürültüsü olarak bir kenara bırakın.

Son bir nokta: cinsel ilişkide fiziksel rahatlama önemlidir. Gerginlik ve kaygı genellikle cinsel işlev sorunlarına (erektil disfonksiyon, erken boşalma ve orgazm eksikliği) yol açar. Bu nedenle, cinsel imgeleme egzersizlerini yapmadan hemen önce, vücudunuzu rahatlatmak için kas gevşetme ve yavaş, derin nefes alma alıştırmaları yapın. Ardından, imgeleme ve mastürbasyon sırasında, gerginlik fark ettiğinizde gevşemeye devam edin, ancak odağınızı zevkli hislere ve duygulara geri döndürmeye devam edin.

Bir partnerle şehvetli olurken dikkatli odaklanma pratiği yapın: İmgeleme egzersizlerini yeterince uyguladınız mı? Fiziksel rahatlama, zevkli hislere ve duygulara dikkatlice odaklanma ve hoş olmayan düşünce ve duyguları bir kenara bırakma konusunda oldukça ustalaştınız mı? Artık bir partnerle pratik yapmaya başlamanın zamanı geldi. Mümkünse, bu sorunun üstesinden gelmeye çalıştığınızı önce partnerinizle konuşmanız en iyisidir. Ona çok yavaş ilerlemenin; karşılıklı olarak destekleyici olmanın ve birbirinize baskı yapmamanın ve sadece cinsel ilişkiye değil, tüm zevk deneyimine odaklanmanın önemli olduğunu açıklayın. Ve birlikte her cinsel pratik seansından önce yapıcı tutumunuzu sessizce tekrarlayın.

İdeal olarak, ilk birkaç alıştırma seansı, ereksiyon olma veya ereksiyonu sürdürme baskısı olmaması için, sırayla birbirinizin vücudunun her yerine şehvetli, ancak genital olmayan dokunuşlarla zevk vermeye odaklanmayı içerecektir. Her biriniz sırayla 15 dakika kadar zevk alıp verebilirsiniz. Alıcı, nelerden hoşlanıp hoşlanmadığına dair nazik, eleştirel olmayan, baskıcı olmayan talimatlar verebilir. Verirken veya alırken, dikkatinizi dikkatlice yaşadığınız zevkli hislere ve duygulara odaklayın ve özeleştirel veya endişeli düşünceleri arka plan gürültüsü olarak bir kenara bırakın. Penisinizin ne yaptığı ya da yapmadığı önemli değil! Sadece dikkatinizi zevke vermeye devam edin ve sıkıntı verici düşünce ve duyguları arka plan gürültüsü olarak değerlendirin. Ve rahatlamayı unutmayın: yavaş ilerleyin, yavaş ve derin nefes alın ve vücudunuzdaki kas gerginliğini gevşetin.

Daha sonraki seanslarda partnerinizle giderek daha fazla cinsel ilişkiye girerken bu alıştırma seanslarına devam edin. Her zaman olduğu gibi: rahatlayın ve zayıf penisinizin performansını değerlendirmeye değil, zevkli hislere ve duygulara odaklanın! Eğer ereksiyon olamadığınız veya ereksiyonu sürdüremediğiniz ortaya çıkarsa ya da istediğinizden daha erken boşalırsanız veya hiç boşalamazsanız, o zaman özeleştirel düşünce ve duyguları arka plan gürültüsü olarak bir kenara bırakın ve zevk vermeye ve almaya odaklanmaya geri dönün.

İdeal olarak, alıştırma seansları arasında partnerinizle birlikte cinsel deneyimlerinizde yaşadığınız duygular hakkında açıkça konuşun. Umarım bu tür konuşmalar, kendi kendinizi değerlendirmeye ve endişeye değil, zevke odaklandığınız sürece, mükemmel gitmediğinde bile cinselliğin keyifli olabileceğine dair yapıcı tutumunuzu güçlendirmeye yardımcı olur.

Yukarıda yazdıklarımızdan hariç yine de bir uzmana ihtiyaç duyuyorsanız, bizler sizin için buradayız. Bize bir telefon kadar yakınsınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir