Cinsel İşlev Bozuklukları Bursa

Cinsel İşlev Bozukluklarında Danışmanlık
16 Haziran 2017
Hepsi

Cinsel İşlev Bozuklukları Bursa

Özlem Oktay – Acıbadem Bursa

ERKEN BOŞALMA

Erken boşalma, erkeğin partneri henüz boşalmadan ve doyuma ulaşmadan önce istemediği halde kontrol edemeyerek hızlı bir şekilde boşalmasıdır. Erkek boşalma zamanını kontrol edemediği için performansından memnuniyetsizdir ve partneri de doyuma ulaşamadığı için tatmin olamaz. Ancak erken boşalma sadece erkeğin sorunu olarak görülmemelidir, bu durum çiftin cinsel uyum sorunudur ve kesinlikle çözümü vardır. Bazı evliliklerde, kadın ve erkek birbirlerine uyum sağladıkları için, erkek erken boşalsa da, bunun farkında olmayabilir ya da bu durum kadını ya da erkeği rahatsız etmeyebilir, beklentilerle ilgilidir. Cinsel ilişkide öncelikle kadının boşalması ve doyuma ulaşması erkeğe ilişkinin devamında hareket özgürlüğü verir. Devamında erkeğin, boşalma öncesi yoğun zevk alma sürecini kendisi ve eşi için doyumcul olabilecek kadar uzatabilmesi gerekir. Penise sürekli ve direkt uyarı, ilk kez birlikte olunan bir partner gibi durumlarda boşalmayı kontrol edememek istisna olarak kabul edilebilir. Ancak düzenli ve aynı partnerle olan cinsel ilişkilerde boşalma kontrolünün sağlanabilmesi doyumcul cinsel ilişki için çok önemlidir.

VAJİNİSMUS

Vajinismus, kadınlarda cinsel ilişki sırasında, vajinanın dış üçte birindeki perineal kasların, penisin vajinaya girmesini engelleyecek şekilde istemsiz kasılması sonucu, cinsel ilişkinin gerçekleşememesi durumudur. Vajinismus kadında ve partnerinde mutsuzluk ve umutsuzluk yaratır. Kadın kendinde eksiklik olduğunu düşünerek eşine karşı suçluluk ve mahçubiyet hissedebilir. Erkek ise çoğunlukla nasıl davranması gerektiği konusunda bocalayarak, şüphe, kırgınlık, öfke ve hayal kırıklığı yaşayabilir. Ayrıca erkekte ereksiyon güçlüğü gibi cinsel işlev bozukluğu görülebilir. Ya da çift mastürbasyon ile boşalma alışkanlığı geliştirebilir ancak çocuk sahibi olmak istediklerinde yine bir profesyonelin kapısını çalmak zorunda kalırlar. Durumun en güzel tarafı ise; Vajinismusun kesin, kolay ve güvenli bir şekilde kolayca tedavi edilebilecek olmasıdır.

SERTLEŞME PROBLEMLERİ

Sertleşme (ereksiyon) problemi sürekli ve tekrarlayıcı bir şekilde cinsel ilişkiyi başlatacak ölçüde bir sertliğin oluşturulamaması veya ilişkinin devamını sağlayacak kadar sertliğin sürdürülememesidir. Sertleşme hiç olmayabilir, ilişkinin her hangi bir anında kaybedilebilir. Ayrıca bazı durumlarda sertleşme olabiliyorken bazı durumlarda aynı sertlik sağlanamayabilir. Sertleşmenin olabilmesi için uygun zaman, uygun mekan ve uygun partner gibi durumlar önemlidir. Her şey uygun olduğunda bile ereksiyon olma olasılığı %90’dır. Yani her erkeğin %10 luk bir hayal kırıklığına uğrama ihtimali vardır. Sertleşme problemleri halk arasında iktidarsızlık olarak da bilinir. Erkeğin iktidarı ile penis sertliği arasında kurulan bu yanlış ilişki, erkeğin ruhunda psikolojik bir travma yaratır. Aslında penis istediğiniz anda istediğiniz şekilde davranmasını sağlayabileceğiniz bir organ değildir. Sertleşmesi konusunda penise emir verirseniz sizi dinlemeyebilir, penis özgür ruhludur ve ısrar ederseniz sizinle inatlaşabilir. Sertleşme problemlerinde, erkeğin durumuna ve ihtiyacına göre ilaçlar, enjeksiyonlar, vakum pompaları, cerrahi protezler v.d. tedavi yöntemleri kullanılabilir ancak ne kullanılırsa kullanılsın kaliteli ve yüz güldürücü bir sonuç için cinsel terapi ya da danışmanlık mutlaka gereklidir.

CİNSEL İSTEKSİZLİK

Cinsel isteksizlik, kadın ya da erkekte yeterli süre ve uygun şekilde cinsel uyarı olmasına rağmen, sürekli ve tekrarlayıcı bir şekilde cinsel fantezilerin ve cinsel ilişkide bulunma isteğinin az ya da hiç olmamasıdır. Azalmış bir cinsel isteğin, çok dikkatli ve ayrıntılı bir şekilde ele alınması gerekir. Cinsel isteksizlik için, kültürel, dini, psikolojik, bedensel, sosyal, ilişkisel v.d. gibi çok geniş yelpazede değerlendirme yapmak gerekir. Bunların dışında kullanılan bazı ilaçlar, hormonal dengesizlikler, geçirilmiş cerrahiler gibi nedenlerle de değişik seviyelerde isteksizlikler yaşanabilir. Dolayısıyla cinsel isteksizlik yaşayan kişilerde, öncelikle evlilik ilişkisinin nasıl olduğunundan başlanarak çok yönlü bir öykü almak önemlidir. Cinsel isteksizlik, bazen çok olumsuz ve mutsuz ilişkilerde, olumsuz bir tepki olarak oluşabileceği gibi, bazen de cinsel organların ve bedenin uygun şekilde ve yeterli süre uyarılamaması, ilişkide ağrı olması, menepoz, cinsel eğitimsizlik nedeniyle abartılı ve gerçek dışı beklentiler gibi çok çeşitli nedenler sonucunda da yaşanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir