Cinsel Yaşam

Cinsellik, bedensel, ruhsal ve düşünsel olarak, birleşme, bütünleşme ve mutlak teslimiyetle beraber bedeni ve ruhu tam anlamıyla özgür bırakma halidir. Kişilerin kendini hazza teslim ederek, partnerlerinin aldığı hazdan da keyif alarak, vücutlarının kasılarak gerilerek titreyerek boşalması, fiziksel ve duygusal doyuma ulaşmasıdır.

Cinsellik, iki insanın birbirine en çok yaklaşabildikleri, bütün olabildikleri ve aşklarını sevgilerini en samimi şekilde ifade edebildikleri noktadır. Koşulsuz teslimiyet gerektirir.

Doyumcul, güvenli, keyifli ve eğlenceli bir cinsel yaşam her insanın hakkıdır, doğaldır ve yaşam kalitesini arttıran önemli bir olgudur.

Cinsel yaşam ile ilgili olarak, bazı özel dönemlerde (hamilelik, loğusalık, ameliyatlar, psikolojik travmalar v.b.) ve ilerleyen yaşlarda cinsel istek , ilişki şekli ya da cinsel davranışlar değişebilir ancak farklı düzeylerde de yaşansa cinsellik ömür boyu devam eder ve sağlıklı birliktelikler için devam etmesi de gerekir.

Yaşamın her hangi bir döneminde, kadın ya da erkek cinsel işlevselliği ile ilgili bazı sorunlar yaşayabilir, bu normal karşılanması gereken bir durumdur ancak günlük yaşamı olumsuz etkiliyorsa mutlaka yardım almak ve sorun kalıcı hale gelmeden çözüm bulmak gerekir.

Yapılan araştırmalar cinsellik ile ilgili sorunların büyük oranda psikojenik kökenli olduğunu ve cinsel terapi ile olumlu sonuçlar alındığını göstermektedir.

Ayrıca tıbbi bir sorun yaşanıyor olsa da tıbbi tedavi ile beraber alınan cinsel danışmanlık, cinsel yaşam da kaybedilen güvenin tazelenmesini sağlayacağı gibi, monotonlaşmış bir ilişkinin ve cinsel yaşamın da renklendirilmesinde son derece etkili olacaktır.