Erotizm ve Romantizm

Evlilik Öncesi Danışmanlık Almak
16 Haziran 2017
Evlilik Öncesi Cinsel Danışmanlık
26 Haziran 2017
Hepsi

Erotizm ve Romantizm

Hayat bir sahneyse, biz de oynadığımız rollerin hakkını vermeliyiz.

Burada anlatmak istediğim, rol yapmak ya da sanal bir maske ile dolaşmak değil. Rollerimizin gerektirdiği eylemleri, keyif, güzellik, samimiyet, sevgi, şefkat, ilgi, hoşgörü, yakınlık v.b. ile doldurmaktan bahsediyorum. Hayatı, sahip olduklarımızı, sevdiklerimizi ve kendimizi hissederek, yaptıklarımıza fiziksel duruşumuzla beraber ruhumuzu da katarak var olmaktan bahsediyorum. Aşktan ve ‘ne yaparsan yap aşk ile yap’ tan bahsediyorum.

AŞK’tan bahsetmişken, aşkı yaşayan kişilerin, yani kadın ve erkeklerin de rollerinden bahsedelim. Evet, kadın ve erkek rolleri içinde, beklentiler, istekler ve öncelikler bazı noktalarda benzerlik gösterse de, pek çok farklılıkları da vardır. Bunlardan bir tanesi de romantizm ve erotizm eğilimleri ve yönelimleridir. Kadınlar romantik davranışlarla motive olup, cinsel isteklilikleri artarken, erkekler için ise, erotik davranışlar teşvik edici olmaktadır.

Bahsettiğimiz romantizm, kadınlar için, kendisinin yatak dışındaki varlığının da önemini vurgulamakta ve kadına kendisini değerli ve önemli hissettirmektedir. Toplumsal öğretilerde var olan kadın cinselliğinin erkek tarafından kullanılabileceği vurgusu, kadınları cinselliğe ve cinsel davranışlara karşı uzaklaştırabilmektedir. Bilinçaltında kadın sadece cinsel işlevselliği için önemsendiğini düşünebilir ve bu düşünce zaman içinde kırgınlık ve öfke hissetmesine sebep olabilir. Kadın için, erkeğinin kendisine cinsel ilişki ile sonuçlanmayan yatak dışındaki dokunuşları güven vericidir, yakınlık hissettirir ve erkeği tarafından kişisel değerine yapılan bir vurgudur.

Erkekler için önemli olduğunu ifade ettiğimiz romantizm ise, erkeğin, erkeksi varoluşunu pekiştirir, cinselliği hatırlatır ve özellikle ereksiyon problemleri ve cinsel isteksizlik gibi cinsel işlev bozukluklarında, cinsel isteğin ve uyarılmanın artmasını sağlar. Kadınlar için romantizm nasıl ruhu okşarsa, erkekler için de erotizm, kendilerine partnerleri tarafından değer verildiğini hissettirir. Erkekler, genel anlamda cinsel yakınlık ve cinsel ilişki ile sevgilerini ve ilgilerini ifade ederler. Kurdukları cinsel yakınlık, duygusal yakınlıklarının ifadesidir. Kadınları tarafından erotizm sunulan erkekler cinsel yaşamlarında doyumcul ve keyifli oldukları gibi, sosyal yaşamlarında da rahat ve başarılı olurlar.

Sonuç olarak, kadınlar partnerlerine erotizm sunarak romantizm, erkekler ise partnerlerine romantizm sunarak erotizm alırlar. Ve evliliklerde, romantik ve erotik davranışların yaşamın içinde olması, kadın ve erkeğin birlikteliğinde, erotizm ve romantizmin de evil kalması vurgulanması gereken önemli bir gerekliliktir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir