Evli Çiftlerden Birinin Fantezi Kurması Aldatmaya Girer Mi?

EVLİLİK TEKLİFİ
4 Şubat 2020
Kadınları Duygusal ve Cinsel Olarak (Yatakta) Tatmin Etmenin Yolları Nelerdir?
1 Ağustos 2023
Hepsi

Evli Çiftlerden Birinin Fantezi Kurması Aldatmaya Girer Mi?

Geçmişte evliliklerin ya da ilişkilerinin uzun sürmesinin sebebi teknolojinin eksikliği olabilir mi? Günümüzde modern çağın verdiği kolaylıklar ve alternatifler ilişkilerde nasıl bir etki bırakıyor? Özellikle günümüzün bilgi çağında her şeyin açık konuşulması ve yaşanması ilişkileri nereye götürüyor ve bunun sonucunda ne elde ediyoruz? Bu soruların cevapları 2+2 = 4 gibi net bir şekilde verilemez. Bu çok normal bir durum, çünkü insanlar karmaşık bir varlıktır ve bünyeye giren bir şeyin nasıl bir şeye dönüşeceğini tahmin edebiliriz ancak net olarak bilemeyiz. İşte böyle çok bilinmeyenli denklemin bir tanesi de ‘’çiftlerin fantezi kurması aldatma sayılır mı? sayılmaz mı?’’ sorusudur. Bakalım buna bilim ne diyor. Gerçekte nedir? Hep beraber öğrenelim…

Öncelikle sadakatsizlik ve aldatmanın tanımından bahsetmek istiyorum. Sadakatsizlik, aldatıldığını karşı tarafın bilmediği durumlarda olmaktadır. Yani eşlerden aldatan durumu partnerinden tam olarak gizleyebilmiştir. Tersi olan durumda, aldatılan durumdan haberdar olmuşsa, buna aldatma durumu demekteyiz. Aldatma; taraflardan herhangi birinin duygusal ya da fiziksel olarak üçüncü bir kişi ile görüşmesi ve bu tür ihtiyaçlarını bir başkası ile gidermesi olarak tanımlanabilir. Daha açık bir deyimle, sadece partneriniz ile yapabileceğiniz ya da yapmanız gereken her hangi bir şeyi, başka biriyle yapıyorsanız bu da bir aldatma çeşididir. Aldatma denmesi için illaki cinsel ilişkiye girmek gerekmez. Çiftler arasındaki ilişkinin bitmesi ya da derinden sarsılmasına sebep olan sadakatsizlik ve aldatma sebepleri arasında, günümüz dünyasındaki online iletişim ve erişim kolaylığı da önemli bir yere sahiptir. Bu tür eğilimlere sahip olan kişilerin ilişkilerine baktığımızda, çoğunlukla evlilik ve cinsel ilişki açısından doyumun düşük olduğu ve bu tür ihtiyaçların karşılanmasına yönelik chet (konuşma) ve hatta gecelik partner bulma sitelerinin yaygınlığı görülebilir. Aldatma şekillerine baktığımızda ise, tabii ki istisnalarla beraber genel olarak, erkeklerde cinsel, kadınlarda ise duygusal açıdan aldatma durumlarına daha fazla rastlanmaktadır.

Bu yazımızda fantezi kurmak aldatmaya girer mi konusuna değinmeye çalışacağız. Aldatma konusunu genel bir çerçevede tanımladık ancak biraz daha detaylandırmak istersek Kurt Lewin tarafından yapılan bir çalışmada aldatmanın 4 farklı türünden bahsedilmektedir. Bunlar; “bir başkasına aşık olmak”, “bir başkası ile cinsellik yaşamak”, “bir başkasını da idare etmek” ve son olarakta “eşi ile cinsel açıdan birlikteyken bir başkasını hayal etmek” tir. Son aldatma çeşidi ‘’partneriniz varken fantezi kurmak aldatma sayılır mı?’’ sorusuna cevap olabilir mi tartışılır çünkü, günümüzde bazı açılardan bu tutucu bir düşünce tarzı olarak görülmektedir. Kurt Lewin’e göre bu bir aldatma çeşidir.

Şimdi biraz daha derine inme vakti… İstisnalar mutlaka olacaktır fakat genel olarak insanlar yaşamları boyunca sadece tek bir kişiyi çekici bulmaya programlı değildirler. Bu olayın nedenini anlamamıza yardım edecek deneyin adı ‘’Coolidge Etkisi’’ olarak bilinmektedir. Deneyi kısaca anlatmak istersek; çiftleşme dönemindeki erkek bir fare, yine çiftleşme dönemindeki dişi farelerin olduğu geniş bir alana bırakılmaktadır. Erkek fare bütün dişi fareler ile yeteri kadar çiftleştikten sonra, yorulup kenara çekilmiş ve çiftleşmey yanaşmamıştır. Fakat ortama yeni bir dişi fare bırakıldığında ise o yorgun ve bıkmış erkek fare tekrardan çiftleşmeye başlamış ve gücü bitene kadar bunu tekrarlamıştır. Daha sonra ortama yine yeni bir dişi fare bırakılmış ve erkek fare ne kadar yorgun olsa da yine o dişi fareyle çiftleşmiştir. Durum böyle sürüp gitmiştir. Bu deney farelerin dışındaki pek çok hayvanda da benzer sonuçlar vermiştir. Bazı hayvan türlerinde ise tek eşliliğin olduğu, hem dişi hem erkeğin benzer davranış göstererek, partnerinden başkasıyla çiftleşmediği görülmüştür.

(Coolidge etkisi, hayvanlarda ve insanlarda görülen biyolojik bir fenomendir. Erkeklerin yeni bir dişi ile cinsel ilişkiye girdiği her seferde, yenilenen cinsel ilgi göstermesidir.) Kaynak: Vikipedia)

(Coolidge etkisi, cinsel duyarlılıkta bir artışa ve refrakter dönemde bir azalmaya bağlanabilir. Bu fenomenin evrimsel yararı, bir erkeğin birden fazla kadını dölleyebilmesidir. Erkek, birden fazla dişinin başarılı döllenebilmesi için tekrar tekrar enerji ile dolabilir. Bu tip bir çiftleşme sistemi, bir erkeğin birden fazla kadın partnere sahipken bir kadının sadece bir erkek partnere sahip olduğu çok eşlilik olarak da adlandırılabilir.) Kaynak: Vikipedia-bilimsel kaynaklara buradan ulaşabilirsiniz.

Hayvanlar üzerinde yapılan bu deneylere farklı bir yorum getirerek insanlar üzerinde yapılanlardan bahsedersek, hem kadın hem de erkeklerde aynı cinsel içerikli videoyu, tekrar tekrar izlemeleri sonrasında cinsel ilgide ve uyarılmada azalma olduğu tespit edilmiştir. İstek ve uyarılmanın zamanla azaldığı videolardan sonra yeni ve farklı kişilerin erotik görüntüleri gösterildiğinde daha hızlı uyarılıp boşaldıkları görülmüştür.

Kısaca burada anlattıklarımızın bize söylediği, yenilik tarafından tahrik edilmenin doğamızın bir parçası olduğudur. Tabii ki burada nefsimize yenik düşmemizin bahanesi olarak lütfen bu bilimsel çalışmaları öne de sürmeyelim.  Neticede etik ve ahlak değerlerimiz yerli yerinde duruyor.  Uzun lafın kısası zaman zaman partnerimiz dışındaki insanlar hakkında fanteziler kurabiliriz. Bazen erotik gerilimi arttırması için bunu bizden partnerimiz talep eder. Bu bir sevgisizlik ve ilgisizlik göstergesi değildir. Tam tersi etkili bir cinsellik için bir çaba olarak bile görülebilir. Çiftler arasındaki fantezilerin kilit noktası şudur; her iki tarafın da kendini iyi, rahat ve güvende hissetmesidir. Her iki tarafın da sınırlarının ihlal edilmemesidir. O zaman cinselliğe dahil edilen fanteziler ilişkiyi güzelleştirir ve güçlendirir. Tadından vazgeçilemeyecek duruma getirir.

Ayrıca, Coolidge Etkisinin varlığı, tek eşli bir ilişkide tutkunun uzun süreli olamayacağı anlamına gelmez ya da açık bir ilişkinin tek seçenek olduğunu göstermez. Tüm yaşamı boyunca tek eşli olmak ve cinsel olarak tutkulu olmak birbiriyle çatışma göstermez. Fakat her ikisini de aynı ilişkide yaşamak istiyorsanız o zaman düzenli olarak cinsel yaşamınıza yenilikler katmanın ve fantezi üretmenin yollarını bulmalısınız. Bunlar arasında birlikte cinsel içerikli ya da erotik filmler izlemek, masaj yapmak, role playing gibi çeşitli aktiviteler kullanmak, erotik ve seksi konuşmak ve davranmak tutkunuzun her daim ateşli olmasını sağlayacaktır.

Yine konumuza dönersek fantezi kurmak ya da partnerimiz dışındaki insanları çekici bulmamız son derece doğal bir durumdur. Bunu bir aldatma olarak görmek yerine, yeniliği kendi cinsel yaşamımıza en uygun şekilde uyarlayarak uzun vadede ilişkiyi geliştirecek bir yönteme dönüştürmek muhtemelen çok daha iyi bir yol olacaktır.

Bunlara ilave olarak sağlıklı bir ilişkinin temelinde sınırları bilmenin, saygı ve sevginin yer aldığını da hiçbir zaman akıldan çıkartmamakta fayda olacaktır. Çiftlerin birbirlerine nefes aldırması ve kendileri gibi olabilmeleri için alan açmalarına izin vermeleri ilişkilerin sağlığı açısından da bir diğer faydalı ipuçları arasında yer almaktadır.

Son söz olarak cinsel fanteziler ilişkinin yavaşlayan enerjisinin harekete geçirecek güce sahip olabilir, buradaki dengeyi nasıl kuracağınızı iyi bilmeniz gerekmektedir. Bunun doğamızın bir parçası olduğunu unutmadan ilişkiyi güçlendirmeye gayret gösteriniz. Gerekiyorsa bunun için destek alınız. Gerisi kendiliğinden gelecektir…

Sevgi ve Saygılarımla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir