Kendine Bir İyilik Yap, dön bak aynaya ve kendinle konuş..

Evlilik Öncesi Cinsel Danışmanlık
16 Haziran 2017
Kadın ve Erkeği (Eşini) Mutlu Etmenin Yolları
16 Haziran 2017
Hepsi

Kendine Bir İyilik Yap, dön bak aynaya ve kendinle konuş..

Öfke baldan tatlıdır deyimini duymuşsunuzdur. Evet öfke baldan tatlıdır ancak bir o kadar da yıkıcıdır. Ayrıca alışkanlık yapar ve olumsuz otomatik davranışlara dönüşür. Yakın çevreni, özellikle de hayat arkadaşını hüsrana uğratır.

Birlikte olma, eş olma, çift olma gibi güzel kavramlar, içinde güzellikler barındırmalıdır. Bunlardan biri de, hoşgörüdür. Bizim gibi toplumlarda, geleneksel bir davranış olarak hoşgörü en yakınımızdakiler için daha sınırlıdır. Ancak tam tersi olmalıdır. Hayatımızın en içinde olanları, sevgi ve ilgisinden eminsek daha fazla hoşgörü ile ödüllendirmemiz gerekmektedir.

İlişkilerimiz olumsuz bir hal aldığında, aynaya bakıp kendinle yüzleşmek ve sohbet etmek güzel bir yöntem olabilir. Sürekli savunmada mıyım? Her zaman ben haklı olabilir miyim? Bu yaşadığım çatışma gerekli miydi? Daha farklı düşünüp daha farklı davranabilir miydim? Beklentilerim konusunda daha açık ifadeler kullanabilir miyim? gibi sorulara, içtenlikle ve kendimizden yana olmadan objektif bir değerlendirme ile cevap verebilmek gerekir.

Bazen çiftler arasında iletişim ve davranış kazaları olabilir. Bu tür durumlarda, iletişimi ve paylaşımları kesmek ve bireysel hareket etmek yapılabilecek en büyük hatalardandır. Çiftler arasında konu ne olursa olsun konuşabilmek ve süre gelen ritüellerden kopmamak gerekir. Çiftlerin ilişkilerini, bu tür olumsuz tutum ve davranışların ne şiddette etkileyeceği bilinmediği için, hayal edilemeyecek büyüklükte sorunlar yaşanabilmektedir.

Partnerinizin olumlu yönlerine odaklanıp, hoş görülmesi gereken yönleriyle sevebilmeli ve çatışma yaratan kişi olmamayı bilinçli olarak, isteyerek ve severek tercih edebilmenin güzelliğini yaşayabilmelisiniz.

İyiye ve güzele odaklanmak, sahip olunanların kıymetini bilip, güzel duygu ve davranışlara zarar vermemek, ilişkilerde hayati derecede önemlidir, zira maruz bırakılan olumsuz duygu ve tutumlar unutulmaz, sadece zihinde geriye atılır ve bir sonraki olumsuzlukta daha büyük bir hayal kırıklığı olarak beraberce yeniden ortaya çıkar. Hem günlük yaşamınızı hem de cinsel yaşamınızı bitirir ya da duygusallıktan, erotizm ve romantizmden yoksun bırakır.

Çiftler arasındaki anlaşmazlıkların, çatışmaya  değil gelişmeye ve beklentilerin karşılanmasına yönelik olumlu adımların atılması yönünde kullanılması, uzun süreli küslükler yerine yapıcı ve kısa süreli çözümlerin bulunarak iletişimin açık tutulması gerekmektedir.

Kendinize bir iyilik yapın, isterseniz beraberce dönüp aynaya bakın ve ne kadar da yakıştığınızı ve birbirinizi ne kadar çok sevip değer verdiğinizi hatırlayın.

Çözüm varken mutsuz ve sıkıntılı  zamanlar yaşamak kendinize ihanettir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir