Sıkça Sorulan Sorular 1

Mutlu Evlilik Atölyesi Semineri
12 Mart 2018
Sıkça Sorulan Sorular 2
20 Kasım 2018
Hepsi

Sıkça Sorulan Sorular 1

1.Erken boşalma ile başınız dertte mi?

Erken boşalma, erkeğin boşalma zamanı üzerinde kontrolünün olmadığını ifade eder. Bu durumdaki erkekler kendilerini, hem kendisi hem de partneri ilişkiden tatmin olamadığı için, ereksiyon süresini uzatmak amacıyla, kendini aynı gece birden fazla ilişki yaşamak zorunda hisseder. Bu doğru bir yaklaşım olmadığı gibi, kişileri duygusal ve fiziksel olarak yorar ve cinsellikten uzaklaştırır. Bu sorunlar, Cinsel Sağlık Danışmanlığı almayı gerektirir. Böylece tek seferde doyumcul ilişkiler yaşayabilir, cinsel yaşamınız üzerindeki baskıyı kaldırabilirsiniz.

 2.İktidarsızlığın yaşla birlikte görülme sıklığı artıyor mu? 

Toplumda iktidarsızlık olarak da ifade edilen bu durum, peniste ereksiyon ya da sertleşme bozukluğudur.  Her şey normal ve tüm şartlar yerinde olsa bile %5 – 10 oranında bir ereksiyon (sertleşme) kaybı yaşanabilir. Ancak, bu durum ilişkiyi tehdit edecek sıklıkta olmaya başladığında, nadiren değil de genelde yaşandığında, bir sorun olabileceği düşünülmelidir. Bu sorunlar, yıllarca kontrolsüz seyreden diyabet (şeker hastalığı), yıllarca kontrolsüz seyreden hipertansiyon, obezite (fazla kilo), kalp-damar hastalıkları, hormon düzensizlikleri gibi tıbbi nedenlerden kaynaklanabilir. Bunlar için ilgili branş doktorlarına ve bir üroloji uzmanına başvurmak gerekmektedir. Bu kişilerin, az önce bahsedilen hastalıkların kontrolü ve tedavisi ile beraber mutlaka cinsel sağlık danışmanlığı da almaya ihtiyaçları olacaktır. Bunun dışında, yaşı genç (45 – 50’nin altında), her hangi bir kronik hastalığı olmayan, sürekli kullandığı bir ilacı bulunmayan kişilerdeki sertleşme sorunları partner ve ilişki sorunlarına ya da psikolojik bir duruma bağlı olarak gelişmektedir. Bu kişilerin mutlaka öncelikle bir cinsel sağlık danışmanına (cinsel terapiste) başvurmaları gerekmektedir.

3.Uzun bir süredir iktidarsızlık sorunuyla boğuşuyorum. Cerrahi müdahale yapılıyor mu? Yapılıyorsa kimlere yapılabilir?

İktidarsızlık yani penisteki sertleşme bozukluğu ile ilgili olarak, ilaç tedavisi ve cinsel sağlık danışmanlığı (cinsel terapi) ile çözüm bulunamıyorsa, bilinen tüm yöntem ve tedavilerin denendiğine inanılıyorsa, penil protez ameliyatı yapılabilir. Penil protez ameliyatı olacak kişinin ve partnerinin, penil protez türleri, kullanım şekilleri, riskleri ve diğer tüm konularda detaylı bilgi edinmeleri önemli ve gereklidir.

4.Sertleşme sorunum var, neden?

Erkeklerdeki sertleşme problemleri, tıbbi ya da psikolojik nedenlerden kaynaklanabilir. Psikolojik nedenlerden kaynaklanan ve daha çok 45 – 50 yaş altındaki genç erkeklerde görülen ereksiyon sorunları, cinsel sağlık danışmanlığı ile çözülebilmektedir. Uzun süreli kontrolsüz diyabet, hipertansiyon, hormon dengesizlikleri, kalp-damar hastalıkları gibi tıbbi sorunlar nedeniyle oluşan sertleşme problemlerinde tıbbi tedaviye ek olarak yine mutlaka cinsel sağlık danışmanlığı almak fayda sağlayacaktır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir