Cinsel Sağlık Check-up’ı Neden Gereklidir (Önemlidir)?

Erkekler İçin Cinsel Performansı Arttırmanın Yolları
2 Ağustos 2023
Evlilikte Cinsel İlişkiyi Kimin Başlatması Gerekir?
12 Ağustos 2023
Hepsi

Cinsel Sağlık Check-up’ı Neden Gereklidir (Önemlidir)?

Günümüzde internet kullanımı sonucunda bilgiye kolay ulaşma ve dolayısıyla farkındalığın artması sonucunda, birçok insan sağlıklı beslenme ağırlıklı olmak üzere sağlıklı bir hayat sürmek için elinden geleni yapmaya çalışıyor. Sağlığa dikkat etme söz konusu olduğunda daha çok fiziksel ve organlarımız ile ilgili sağlık, beslenme ve zihinsel sağlık konularına odaklanma daha fazla oluyor. Fakat burada göz ardı ettiğimiz önemli bir konu da cinsel sağlığımızdır. Sağlıklı romantik birlikteliklerin olmazsa olmazlarından olan cinsellik, düzenli cinsel sağlık kontrolleri ile hem genel sağlığın korunması hem de olası sağlık problemlerinin önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Bu yazımızda cinsel sağlık kontrollerinin, başka bir deyişle cinsel check-up’ın önemini, bir kontrol esnasında neler olabileceğinden ve bizlere sağlayacağı faydalardan bahsedeceğiz…

Cinsel Sağlık Kontrolleri Neden Önemlidir?

Daha önceki yazılarımızda cinselliğin hem çift olarak hem de bireysel ihtiyaçlarımız açısından ne kadar önemli olduğuna değinmiştik. Günlük yaşantımızda fiziksel ve ruhsal sağlımıza ne kadar önem veriyorsak, cinsel sağlığımıza da o derece önem vermeliyiz. Düzenli cinsel sağlık kontrolleri, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların (CYBE) tespit edilmesine ve önlenmesine yardımcı olabilir, altta yatan sağlık sorunlarını belirleyebilir ve güvenli ve sağlıklı cinsel davranışlar uyguladığınızdan emin olmanızı sağlayabilir.

Cinsel Sağlık Kontrolü Sırasında Sizi Neler Bekler?

Cinsel sağlık kontrolü sırasında, size cinsel geçmişiniz hakkında sorular sorulacak, gerekiyorsa fiziksel muayene yapılacak ve belirli testler veya taramalar önerilecektir. Belirli testler ve taramalar yaşınıza, cinsiyetinize ve cinsel aktivitenize bağlı olarak değişebilir. Cinsel sağlık kontrolünün bazı yaygın bileşenleri şunlardır:

 • Cinsel yaşam ile ilgili anamnez
 • Fiziksel muayene
 • Kadın ve Erkek için uygun kan testleri
 • CYBE (cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar)’lar için testler
 • Pap Smear (kadınlar için rahim ağzı kontrolü)
 • HIV testi
 • Ve gerekliliği düşünülen diğer testler olabilir.

Cinsel Sağlık Kontrollerinin Faydaları?

Düzenli cinsel sağlık kontrolleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda fayda sağlar:

CYBE’lerin erken teşhisi ve tedavisi: Birçok CYBE başlangıçta herhangi bir belirti göstermeyebilir, ancak tedavi edilmezse ciddi sağlık komplikasyonlarına yol açabilir. Düzenli sağlık kontrolleri CYBE’lerin erken tespit edilmesine ve hızlı tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

Gelecekteki sağlık sorunlarının önlenmesi: Cinsel sağlık kontrolleri, üreme sisteminizi veya genel sağlığınızı etkileyebilecek altta yatan sağlık sorunlarının belirlenmesine yardımcı olabilir. Bu sorunları erkenden ele alarak, gelecekte olası komplikasyonları önleyebilirsiniz. Örneğin, gelecekte çocuk sahibi olma gibi bir isteğiniz varsa, sperm sayınız ve yumurtalık rezerviniz ile birlikte seks hormon düzeylerinize baktırabilirsiniz.

Eğitim ve danışmanlık: Cinsel sağlık kontrolleri, sahip olabileceğiniz endişeleri veya soruları bir sağlık uzmanıyla tartışma fırsatı sağlar. Güvenli cinsel uygulamalar, doğum kontrol yöntemleri hakkında rehberlik sunabilir ve mevcut kaynaklar hakkında bilgi verebilirler. Ayrıca evlilik öncesi cinsel sağlık danışmanlığı almak, cinsel yaşamınıza endişesiz, bilinçli ve pozitif bir başlangıç yapmanızı sağlar ki, bu karşılıklı tatmin ve bilinçli bir cinsel yaşam için çok ama çok önemlidir.

İç rahatlığı: Cinsel sağlığınıza öncelik vermek için proaktif adımlar attığınızı bilmek, içinizin rahat olmasını sağlayabilir ve potansiyel sağlık sorunlarıyla ilgili kaygı veya stresi azaltabilir. Yaşadığınız her şeyden emin ve bilinçli olursunuz. Bu sizi memnun ve mutlu eder.

Sıkça Sorulan Sorular (???)

Ne sıklıkla cinsel sağlık kontrolü yaptırmalıyım?

Cinsel sağlık kontrollerinin sıklığı yaşınıza, cinsel aktivitenize ve bireysel risk faktörlerine bağlı olarak değişebilir. Uygun kontrol programını belirlemek için cinsel sağlık danışmanı ya da doktorunuza danışmanız önerilir.

Tek eşli bir ilişkim varsa cinsel sağlık kontrolü gerekli midir?

Evet, tek eşli bir ilişki içinde olsanız bile, düzenli cinsel sağlık kontrolleri yaptırmanız yine de önemlidir. CYBE’ler tek eşli bir ilişki içinde de bulaşabilir ve kontroller erken teşhis ve gerekirse tedavinin sağlanmasına yardımcı olabilir. Ayrıca anlam veremediğiniz bazı durumlar hormonel yapınızdaki değişimler nedeniyle de olabilir. Bu ve benzeri tüm konularda danışmanınızdan bilgi alarak aydınlanabilirsiniz.

Cinsel sağlık kontrolüm gizli mi olacak?

Evet, cinsel sağlık kontrolleri gizlidir. Sağlık hizmeti sağlayıcıları hasta gizliliği yasalarına tabidir ve yasal olarak da izniniz olmadan kişisel bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşamazlar.

Cinsel sağlık kontrolüne nasıl hazırlanabilirim?

Cinsel sağlık kontrolüne hazırlanmak için, sorularınızın veya endişelerinizin bir listesini yapmak yararlı olabilir. Ayrıca, önceki CYBE teşhisleri veya tedavileri de dahil olmak üzere cinsel geçmişiniz hakkında bilgi toplamak isteyebilirsiniz.

Sonuç Olarak; 

Düzenli cinsel sağlık kontrolleri, genel refahı korumanın önemli bir parçasıdır. Cinsel sağlığınıza öncelik vererek ve düzenli kontroller planlayarak olası sağlık sorunlarını tespit edip önleyebilir, eğitim ve danışmanlık alabilir ve cinsel ve genel sağlığınızın daha kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz. Cinsel sağlık kontrolünüzü bugün planlayarak daha sağlıklı bir geleceğe doğru ilk adımı atın!

Son olarak aşağıda yer alan durumlardan biri ve birkaçı var ise cinsel sağlık check-up’ı yaptırmanızda yarar olacaktır;

 • Şüphe yaratacak bir cinsel partner ile birlikteliğiniz olduysa
 • Cinsel yaşamınızda bir isteksizlik varsa
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı acı hissediyorsanız
 • Cinsel yaşamınızdan her hangi bir şekilde memnun değilseniz
 • Çocuk sahibi olmak istiyorsanız
 • Ve benzeri diğer nedenler…

Cevap aradığınız ve merak ettiğiniz tüm sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz. Herkese sağlıklı ve mutlu bir cinsel yaşam dileklerimle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir