Evlilikte Cinsel İlişkiyi Kimin Başlatması Gerekir?

Cinsel Sağlık Check-up’ı Neden Gereklidir (Önemlidir)?
10 Ağustos 2023
Erkeklerin ve Kadınların Seksten (Cinsellikten) Kaçma Nedenleri
15 Ağustos 2023
Hepsi

Evlilikte Cinsel İlişkiyi Kimin Başlatması Gerekir?

Cinselliği Erkek mi başlatır Kadın mı?

Danışanlarım arasında çok çeşitli evlilik ile ilgili sorunla karşılaşmaktayım, bu yazımızda hemen hemen her evli çiftin yaşadığı ortak bir durumdan bahsedeceğim ve belki de siz bu satırları okurken tam da bizim evliliğimiz gibi diyeceksiniz. Konuya bir soru ile başlayalım, evliliklerde cinsel ilişkiyi kim başlatır?

Bu soruyu sorduğumuzda aklınıza gelen ilk kişi bu sorunun yanıtını oluşturacaktır. Belki bu sizin evliliğinizde bir sorun teşkil etmiyor olabilir ama birçok evlilikte bu ne yazık ki çözülmesi gereken bir sorun…

Evli çiftlerle yaptığım görüşmelerde seks yapıyorsak, sanki bunu sadece ben istediğim için yapıyoruz ya da gerçekten bazen de onun istekli olmasını diliyorum gibi cümleleri sıklıkla duymaktayım. Genelleme yaparsak en yaygın olan şikayet eşlerinin daha fazla seks yapmayı istemesini isteyen kocalardan geliyor. Her iki tarafında eşit denebilecek oranda seksi başlattığı çiftler olsa da genellikle cinsel dürtüsü yüksek olan eşin çoğu zaman seksi başlattığı gerçeğidir ki biraz da istatiksel olarak konuşmak istersek bu genellikle erkektir.

Bu durumu evlilikte roller açısından düşünürsek, bir eş genellikle başlatan, diğeri ise genellikle kabul eden olarak tanımlanmaktadır. Bazen eşlerden biri veya her ikisi de seks konusunda dirençli olabilir, sevişmekten kaçabilir ya da istemeyebilir.

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor?

Bu yukarıda anlattıklarımız sizin evinizde de oluyorsa ve siz bir erkekseniz, çoğunluktan birisiniz ve bu oldukça normal bir durum. Tam tersi bir durum olduğunda ise, örneğin düşük bir cinsel dürtüye sahip erkek ile yüksek dürtüye sahip bir kadın arasında seksi kadının başlatması erkekler açısından da tuhaf karşılanmamalıdır. Bu da normaldir. Ancak bu durum bazı erkeklerde kadını tatmin etme konusunda tehdit gibi algılandığı için, cinsel performans anksiyetesi yaratabilmektedir. Bu da erken boşalma ve sertleşme sorunları olarak ortaya çıkabilmektedir.

Çiftlerden birinin isteğine karşı tarafın bir ve birkaç gün dirençli olması ya da isteksiz olması normal kabul edilebilir. Eşiniz ile bu tür durumların nedeni hakkında konuşmak sağlıklı bir yakınlık kurma sürecinin parçası olabilir. Eğer bununla birlikte sürekli olarak dirençli durumlarla karşı karşıya kalıyorsanız o zaman durumu biraz daha iyi değerlendirmekte yarar olacaktır.

Çiftlerle yapılan ankette ilginç bazı bilgilere rastlanmakta. Örneğin yapılan bazı çalışmalarda, kadınların önemli bir kısmı “havasında” olsalar bile ve bazen seks istiyor olsalar bile eşlerinin başlatmasını beklediklerini söyledi.

Bunun birkaç nedeni olabilir, “havasında” olduğunuzda bile eşinizin başlamasını bekleme eğilimindeyseniz, neden beklediğinizi biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız bunun bir çift olarak konuşmaya değer olduğunu düşünüyorum…

Bu sorunu kendi başınıza çözebilmeniz için yardımcı olmaya çalışacağım…

Cinsel İlişkiyi Başlatma Nasıl Daha Kolay Hale Getirilir?

Bir ilişkide cinsel ilişkiye girmekte zorlanıyorsanız, bu konuda ne yapabilirsiniz? İşte birkaç ipucu:

  • Partnerinizin daha istekli olmasını istiyorsanız, önce cinsel yaşamınıza yukarıdan bakmalı başka bir deyişle fotoğrafını çekmelisiniz. Bunu şikayetçi olmak, suçlamak veya utandırmakla için yapmıyorsunuz, eşinizle birlikte harika bir cinsel yaşam geliştirebilmeniz için cinsel yaşam ihtiyacı olan insanlar olarak birbirinizi gerçekten anlamaya çalışmanız gerekmektedir. Örneğin, partneriniz daha fazlasını başlatmak istiyor ancak depresyonda veya çok fazla stres altında olabilir ve çok sık seks havasında olmayabilir. Ya da seks onun için acı vericidir ya da size söylemediği fiziksel olarak cinsel ilişkiye girmede sıkıntı yaşıyordur ve seksten kaçınabilir. Belki kendini beğenmiyordur. Ya da seksi ayıp yasak günah olarak görüyordur. Seks yapmayı istemenin yanlış bir şey olduğunu düşünüyordu. Belki de partnerini memnun edememekten korkuyordur ya da her seferinde bir nedenle başarısız bir ilişki yaşama korkusu vardır. Ayrıca seksin devam etmesinde çok önemli olan uyarılma problemleri ya da evlilik içi çatışmalar nedeniyle yaşanan öfke ve kızgınlıklar da cinsel yaşamı ve isteklilik durumunu olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Tüm bunların dışında, kadındaki kan değerlerinin düşüklüğü ki ülkemizde yaygındır, erkeklerin de fiziksel ve zihinsel olarak çok yoğun ve yorgun olmaları da seks yapma isteğini olumsuz etkilemektedir. Çiftler bu konularda ne kadar gerçekçi olabilir ve birbirlerini ne kadar anlamaya çalışırsa, gerektiğinde de bir uzman yardımı almaktan çekinmezse, etkili çözümler bulmak için o kadar donanımlı olacaklardır.
  • Başlatma stratejinizi farklılaştırmayı deneyin. Ne de olsa seksi başlatmanın tek bir yolu yok! Araştırmalar, insanların partnerlerinin başlatma ipuçlarını her zaman anlamadıklarını gösteriyor.  Ayrıca bazı başlatma girişimleri rahatsız edici de bulunabiliyor. Bu nedenle partneri erotize edecek ve harekete geçirecek bir yöntem bulunamadığında, farkında olmadan isteksizlik yaratabilirsiniz. Bazen öpüşme ve sevişme yöntemi bile partneriniz için uygun olmayabilir. Bunların tamamı düşünülmelidir. Güzel sevişme sanatı da diyebileceğimiz seks de, her şey gibi geliştirilebilen bir şeydir. Başlatma girişimleri, sözlü istekler, cinsel mesajlar, yakın temaslar, fiziksel görünüm, cinsel oyuncaklar, fanteziler kullanımı v.b.pek çok durumu içerebilir. Farklı şeyler denemek ve partnerinizin nasıl tepki verdiğini anlamak önemlidir.
  • Günün farklı saatlerinde başlayın. Bazı insanlar sabahları daha azgınken, diğerleri kendilerini öğleden sonra veya akşam daha fazla uyarılmış bulurlar. Bazen başladığımızda uyumsuz oluruz, bu da yine birbirimizi cinsel olarak gerçekten anlamanın önemine dikkat çeker.
  • Başlatmayı “hemen şimdi seks yapalım!” yerine daha yavaş bir süreç olarak düşünün. Özellikle kadınların isteksiz gibi görünmelerine rağmen, yoğun, sakin ve yavaş uyarılmalara ve ön sevişmelere, güçlü tepkiler verebildiklerini de unutmamak gerekir. Başlatma, akşamın erken saatlerinde, günün erken saatlerinde veya haftanın erken saatlerinde başlayabilir. Yani demek istediğim, iyi bir cinselliğin temelini, sevgi dolu, saygı ve nezaket içinde yaşanan iletişim ve birliktelik inşa edecektir. Gün içinde seks düşünün, uyarılma ve beklenti oluşmasına izin verin. Devamında seks gelecektir.

Tüm bunları denediniz ve halen bu sorunu aşamıyorsanız, artık bir uzmandan yardım almak ilişkiniz açısından doğru bir girişim olacaktır. Bizler her zaman sizlerin yanınızda olmak için hazır halde bekliyoruz, tüm doğal akışınızla sizleri bekliyor olacağız. Mutlu bir hayat sizlerin olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir