Erkekler İçin Cinsel Performansı Arttırmanın Yolları

Erkekleri Yatakta Tatmin Etmenin Yolları Nelerdir?
2 Ağustos 2023
Cinsel Sağlık Check-up’ı Neden Gereklidir (Önemlidir)?
10 Ağustos 2023
Hepsi

Erkekler İçin Cinsel Performansı Arttırmanın Yolları

Erkekler için Cinsel Performans Nasıl Artar? (Gelişir)

Cinsellik hayatın amacı değildir ancak romantik bir kadın erkek ilişkisinin ve birlikteliğinin keyifli bir şekilde sürmesi için de gerekli temel şartlardan birisidir. Daha önceki yazılarımızda hem kadınları hem de erkekleri nasıl tatmin ederiz üzerine düşüncelerimizi paylaşmıştık. Sevdiği kadını mutlu etmek isteyen bir erkek için, bir ömür boyu zamana karşı meydan okumanın en güzel yollarından biri de, cinsel performansını korumak ve geliştirmektir. Bu yazımızda erkeklerin cinsel gücünü yani performansını nasıl arttırabileceklerini ya da geliştirebileceklerini anlatmaya çalışacağız…

Öncelikle bir maratona ya da en güçlü erkek yarışlarına hazırlanmıyoruz. Amacımız partnerimizle olan zevk dolu dakikalarımızı uzatmak ve keyif dolu anları doyasıya yaşamamız için gereken temel bilgileri aktarmak olacaktır. Söz konusu erkekler olunca, erken boşalma günümüzde on erkekten sekizinin baş etmeye çalıştığı en önemli  cinsel yaşam problemidir. Aslında bu duruma erkeğin boşalma kontrolünü sağlayamaması da diyebiliriz. Peki erkeklerin zevkin doruklarında gezerek istedikleri zaman boşalma kontrolü sağlamaları, hem kendilerinin hem de partnerlerinin cinsel doyum sağlayacakları bir cinsel performans sergilemeleri mümkün mü? Gelin hep birlikte öğrenelim…

İster mevcut sorunlarınızı düzeltmek isterseniz partnerinizi mutlu etmek için yeni yollar aradığınızda, ilk merak edilen konu cinsel performansımızı nasıl arttırabiliriz konusu olmaktadır. Bazı araştırmalar erkeklerin %31’inin obezite ve hareketsizlik nedeniyle cinsel işlev bozukluğu problemi yaşadığını ortaya koymaktadır. Bunun temel sebebi ise, kalp damar sağlığı ile ereksiyon kalitesinin doğrudan ilgili olmasıdır. Günümüzde eczanelerde ereksiyon ve performansa yönelik birçok ilaç bulunmaktadır.Bazı erkekler kestirme ve kolay olan bu yol ile istedikleri ereksiyonu sağlayabilmektedir. Ancak bunlar geçici ve anlık yöntemler  olmakla beraber erken boşalma sorununu da çözememektedir. Bu nedenle sizlerle her hangi bir ilaca gerek duyulmadan yapabileceğiniz bazı çalışmalardan bahsetmek istiyorum. Hiç vakit kaybetmeden bu çalışmalar nelerdir görelim…

Cinsel Dayanıklılık için Egzersiz

Genel sağlığımızı iyileştirmenin en güzel yollarından birisi egzersiz yapmaktan geçer. Seks sırasında kalbimizin atış hızı artabilir, düzenli egzersiz yaparak kalbimizi formda tutacaktır ve bu da bizi dayanıklılık açısında daha iyi bir hale getirecektir. Peki bunun için ne yapmamız lazım, eğer hiç spor geçmişimiz yok ise bir program dahilinde kademeli bir şekilde arttırarak aktivite ya da spor programı yapabiliriz. İlk başlarda yürüyüş olarak başladığımız yolculuğumuza, yüzme, hafif tempolu koşu, bisiklet sürmeyi ekleyebiliriz, direnç antrenmanları olarak ağırlık kaldırma ve elastik bant ile çalışmalar genel manada bizi hem sağlıklı yapacak hem de libidomuzu arttırmaya fayda gösterecektir. Dediğimiz gibi, kalp damar sağlığı ve günlük yaşamdaki kondüsyon artışının, cinsel performansa olumlu katkısı olacaktır.

Stresi Azaltın

Stres, genel sağlımızın tüm alanlarını etkilediği gibi libidomuzu da olumsuz etkileyen bir durumdur. Stres altında kortizon salgılanır. Kalp atış sayısı ve kan basıncı artar bu da cinsel performansa negatif etki eden bir durumdur. Ayrıca stres kaynaklı sigara ve alkol tüketimi de yine cinsel performansa olumsuz etki edecek durumlardır. Tüm bunlar için egzersiz yapmak ya da sevdiğimiz bir hobi edinmek, yaşanan stresi azaltarak sağlığımızı korumamıza olumlu etki edecektir. Alkol ve sigarayı gevşemek ya da keyif alarak stresinizi azaltması için tercih ediyor olabilirsiniz. Ancak bu size faydadan çok zarar verecektir. Sigara içmek genel sağlığınızı bozarak cinsel isteksizlik ve iktidarsızlığa doğru giden bir sürece gidebilir. Sigarayı bırakmak ve varsa aşırı alkol tüketimini azaltmak, bunların yerine de spor ve hobileri yaşam biçimi haline getirmek en sağlıklı karar olacaktır.

Start – Stop Tekniğini Kullanın

Cinsel ilişki sürenizi uzatmak istiyorsanız start – stop tekniğinden faydalanabilirsiniz. Kısaca anlatmak istersek, ilişki sırasında tam boşalacakken cinsel aktiviteyi durdurup, derin bir nefes alıp yavaşça tekrar başlamak üzerine yapılan bir çalışmadır. Bu şekilde yapılan bir ilişkide boşalmayı kontrol ederek cinsel ilişki sürenizi kontrol edecek ve bu cinsel ilişkinizi çok daha doyumcul bir hale gerirebileceksiniz..

Danışmanlık Alın

Psikolojik nedenlere bağlı erektil disfonksiyon (sertleşme sorunu) durumlarında bir danışman eşliğinde kaygı, stres yönetimi, ilişki sorunları, tedavi edilmemiş zihinsel sorunlar, travma öyküleri gibi çeşitli alt nedenleri tespit edebilir ve çözüm bulabilirsiniz. Cinsel performans düşüklüğü altında yatan bir sağlık sorunu olduğunda uzman bir cinsel sağlık danışmanlığı alarak, eşler ya da partnerler rahatça konuşabilmekte, tüm sorularına yanıt alabilmekte, doğru bilgilere ulaşarak sorunlarını çözebilmektedirler.

Doğru Beslenin

Egzersiz çalışmaların etkin sonuç vermesi için yeterli ve doğru beslenme ile desteklenmesi gerekmektedir. Erkeklik hormonu olan Testesteron üretimi için de, yeterli uyku, doğru beslenme, egzersiz ve düzenli yaşam önemlidir. Genel olarak testesteron üretimini arttıracak gıdalar nedir diye soracak olursak; üzüm, ton balığı, nar, sarımsak, bal, süt, yumurta, lahana, kırmızı et, zencefil, ıspanak, kabak çekirdeği, chia tohumu gibi gıdaları sayabiliriz.

Biraz Güneşlenin (D vitamini)

Bazı çalışmalarda D vitamini seviyelerinde düşüklük olan erkeklerin testesteron seviyelerinde de düşüklük olduğu görülmüş ve bu sebeple D vitamini takviyesi veya güneşlenmenin cinsel performansa olumlu yönde katkı sağlayacacağı düşünülmüştür.

Performans anksiyetesine odaklanmamak

Bir önemli detay daha olarak performans anksiyetesine takılmamaktır. Cinsellik, partnerler arasında uyum olduğunda yaşanacak zevklerin en güzellerinden biridir, fakat çiftler arasında partnerler arasında uyum için illaki ana şart değildir. Akışına bırakılarak performans kaygıları gütmeden yaşanacak daha çok zevk vardır.

Cinsel performansı arttırmak her erkeğin isteği gibi görülebilir. Yukarıda birçok madde sıraladık, toparlamak istersek, düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, stresten kaçınma, kötü alışkanlıkları bırakma, yeterli uyku, biraz cinsel alıştırmalar ve iletişim sonrasında cinsel performansınızı arttırmanız mümkün olacaktır. Ama en başından sizi performans düşüklüğü olduğunu düşündürten durumlara da iyi bakmak gerekir. Belki bir sağlık sorununuz nedeniyle bu durumu yaşıyor olmanız olası. Bu tür durumlar için kendi başımıza cevap bulamadığımız zamanlarda bir uzmana danışmayı ihmal etmeyin. Öneriliyorsa cinsel check-up yaptırın. Sonrası zaten kendiliğinden gelecektir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir